ELEKTRİK PİYASASI

A

Teminat Usul Ve Esasları Kapsamındaki Süreçler

  • Piyasa İşletmecisi her iş günü saat 14:30’a kadar, katılımcı bazında Teminat Usul ve Esasları uyarınca sunulması gereken teminat tutarlarına ilişkin gerekli hesaplamaları yaparak, piyasa katılımcılarını ve katılımcı bazında merkezi uzlaştırma bankasını bilgilendirir.
  • Teminat Usul ve Esasları uyarınca hesaplanan teminat tutarı, aynı gün saat 17:00 Gün İçi Piyasası ve bir sonraki iş günü saat 11:00 Gün Öncesi Piyasası ve Gün İçi Piyasası teminat kontrollerinde kullanılır. Hafta sonu veya resmi tatil gününden bir önceki iş günü saat 17:00’da Gün Öncesi Piyasası için de teminat kontrolü yapılır.
  • Piyasa katılımcıları her iş günü, saat 11:00’da yapılacak teminat kontrolleri için teminat mektuplarını saat 10:30’a kadar Piyasa İşletmecisine, teminat mektubu dışındaki diğer teminatları ise saat 11:00’a kadar merkezi uzlaştırma bankasına, saat 17:00’da yapılacak teminat kontrolleri için teminat mektuplarını saat 16:30’a kadar Piyasa İşletmecisine, teminat mektubu dışındaki diğer teminatları ise saat 17:00’a kadar merkezi uzlaştırma bankasına sunar.
  • Piyasa katılımcısı tarafından Teminat Usul ve Esasları uyarınca sunmuş olduğu teminatlara ilişkin gerçekleştirilecek olan nakit teminat çekme işlemleri herhangi bir iş gününde saat 15:05 ile 15:40 arasında, nakit dışı teminatların çekme işlemleri 15:05 ile 17:00 arasında gerçekleştirilebilir.

 

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED