DOĞAL GAZ PİYASASI

A

Kayıt Süreci

>  Taşıtan ; STS ve DUP imzalama işlemlerini BOTAŞ’ta gerçekleştirmeli, sonrasında DUP’u gerekli diğer belgelerle EPİAŞ’a ulaştırmalıdır.

>  Taşıtan, kendisine Doğal Gaz Piyasası için verilen EIC Kodu ile Merkezi Uzlaştırma Kuruluşu’na (Takasbank) kayıt yaptırmalıdır.

>  Taşıtan ; www.epias.com.tr web sayfası, Doğal Gaz Piyasası bölümünde Online Kayıt Formu’nu doldurarak kayıt başvurusu yapmalıdır.

    ( Taşıtan bilgileri eksiksiz girdiğinde, STP’de Onay Bekleyen durumuna geçer. )

>  EPİAŞ, Onay Bekleyen durumundaki taşıtanlara, STP Katılım Anlaşmasını iletir.

>  Taşıtan, kayıt başvuru belgelerini EPİAŞ’a bir üst yazı ekinde teslim etmelidir.

>  EPİAŞ ; sunulan belgeler ve Online Kayıt Formu’na girilen bilgileri 5 işgünü içinde değerlendirir, varsa eksikleri Taşıtan’a bildirir.

>  Bildirilen eksikler giderilemediği taktirde, EPİAŞ tüzel kişilik kaydının yapılamayacağını hatırlatır ve Taşıtan’a 10 işgünü süre verir.

>  EPİAŞ ; eksiklerini zamanında tamamlayamayan Taşıtan’ın tüzel kişilik başvurusunu reddeder, başvuru dosyasını Taşıtan’a iade eder.

>  EPİAŞ ; değerlendirmesini uygun bulduğu veya bildirdiği eksiklikleri süresi içerisinde tamamlayan Taşıtan’ın, kayıt başvurusunu onaylar.

 

Katılımcının Piyasalara Girişi

>  Kayıt başvurusu onaylanan Taşıtan’ın admin kullanıcısına (Tüzel Kişilik Formu’nda yetkilendirilen personel) “Kullanıcı Adı” e-posta ile “Geçici Şifre” ise sms yoluyla otomatik olarak iletilir.

>  Böylece STP’de Taşıtan’ın statüsü “Onaylı” durumuna gelir.

>  Admin kullanıcısı STP’ye ilk giriş yaptığında, şifre değiştirme ekranına yönlendirilerek “Kalıcı Şifre” oluşturması sağlanır.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED