A

YÖNETİM KURULU

1966 yılında Gaziantep’te doğan Abdullah Tancan, ilk, orta ve lise eğitimini Gaziantep’te tamamladıktan sonra, 9 Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 1988 yılından itibaren Gaziantep PTT Başmüdürlüğünde Mühendis, Şahinbey Telefon Müdür Yardımcısı ve Şehitkamil Telefon Müdürü olarak görev yapan Tancan, 1997 yılından itibaren TEDAŞ Gaziantep Müessese Müdürlüğü’nde Planlama Etüt ve Proje, Müşteriler, Müessese Müdürlüğü ve Yönetim Komitesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2004 yılından itibaren Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nde Genel Müdür Yardımcısı, TEDAŞ’ta Genel Müdür Yardımcısı ve Türkiye Elektrik Dağıtım Şebekeleri Rehabilitasyon Projesi Uygulama Birim Başkanı görevlerinde bulunduktan sonra, 2010 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na Kurul Üyesi olarak atanmış ve 2016 Ocak ayına kadar bu görevine devam etmiştir. 2016 yılı Ocak ayından itibaren T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı görevini sürdüren Tancan, 23/07/2018 tarihinde, 2018/34 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Bakan Yardımcılığı” görevine atanmıştır. 22/10/2018 tarihi itibarıyla Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevine seçilen Abdullah Tancan, 22/03/2019 tarihinde yapılan EPİAŞ 4. Olağan Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. Abdullah Tancan, evli ve 5 çocuk babasıdır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Bakan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Alparslan Bayraktar, 2016-2018 yılları arasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü; 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Kurul Üyeliği yaptı. Kamu görevlerinden önce ise yurtiçinde ve yurtdışında özel sektörde çalıştı. Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yapmıştır. Bayraktar halen Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütmektedir.   Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde tamamlayan Alparslan Bayraktar, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Ekonomi Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’de Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecelerine sahiptir. Alparslan Bayraktar, 22.03.2019 tarihinde yapılan Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

1975 yılı İspir/Erzurum doğumlu,1996 yılı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Kariyerine serbest avukatlık ile başladıktan sonra Devres Hukuk Bürosu ve Zorlu Holding A.Ş.'de devam etmiştir. 2010 yılında Çalık Holding A.Ş bünyesine katılan Yazar, Çalık Enerji İşleri Hukuk Direktörlüğü'nün yanı sıra, Çalık YEDAŞ ve ARAS EPAŞ'ın Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür. 12.01.2016 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Bakan Müşaviri olarak atanmıştır. 01.08.2018 tarihinden itibaren de Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Müşaviri olarak atanmıştır. 22.03.2016 tarihinde yapılan Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. ( EPİAŞ) Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Tahsin Yazar evli ve iki çocuk babasıdır.

2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Programcılığından mezun olan Muhammed Mahmut ER sonrasında Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Güvenliği Mühendisliği üzerine Yüksek lisans eğitimini bitiren ER, profesyonel iş hayatına 2004 yılında otomasyon sistemleri sistem danışmanı olarak başladı. 2007 yılında, Türkiye’nin ilk web tabanlı ERP firmasında Yazılım Geliştiricisi olarak kariyerine devam etti. ERP, MRP, CRM, PMS, CMS, PAM, LMS modüllerinde Uzman Yazılım Geliştirici, Sistem Analisti ve Proje Yöneticisi olarak 20 den fazla e-dönüşüm projesinde görev aldı. 2010 yılında güvenlik sektöründe çalışmaya başlayıp firma bünyesinde farklı birimlerin yöneticiliğini üstlendi. 2016 yılında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda Başkan Danışmanı olarak görev aldı. Burada Proje Yönetim Ofisi ve BTK Akademinin kurulması ile ilgili çalışmalar yürüttü. 2018 yılında Türkiye’nin enerji güvenliği için büyük önem arz eden SGOM projesinin koordinasyon görevini devraldı. 2018 yılı sonundan bu yana Hazine ve Maliye Bakanlığında Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Bakan Danışmanlığı görevini yürüten ER, 18.01.2019 tarihinde EPİAŞ Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Muhammed Mahmut Er evli ve iki çocuk babasıdır.

1985 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesini bitirdi. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl içerisinde Hitit Menkul değerlerde çalışmaya başladı. 1992-1994 yılları arasında Türk Eximbank Hazine ve Finansman Bölümünde çalıştı. Daha sonra 1994-1998 yılları arasında NY Institute of Technology (Old Westbury) de MBA derecesi aldı ve aynı dönemde Merrill Lynch Private Clientele Group bünyesinde staj ve Broadway Inc.,’de 2 yıl süresince çalıştı. 1998 yılında Türkiye’ye dönerek, Demirbank Hazine departmanında başladığı kariyeri daha sonra bu bankanın HSBC tarafından satın alınması ile HSBC bünyesinde 2004 yılına kadar devam etti. Bu süre içerisinde Uluslararası Sermaye Piyasaları, Hazine Satış ve Türev Ürünler masalarında çalıştı. 2004 yılında Kazakistan’da Central Asian Financial Advisory Services (CAFAS) da ortak ve yönetici olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Orta Asya bankalarını risklerinin ve perfomansı sorunlu borçlarının ticaretini yaptı. Kazakistan’da yaşadığı 2008 yılına kadar, ortak olduğu BFV şirketi kanalı ile farklı şirketlerde yatırımcı ve yönetici olarak görev aldı. Bu şirketlerden bazıları; USTA (BASF Central Asia Construction Chemicals Inc.), BetonAta (Çiments Francais/Italcimenti Group), Galatafilm, Atastroy KZ… 2008 yılında yine yönetici ortak olarak EFT Türkiye’de başladığı görevini şirketteki hisselerini sattığı 2012 yılına kadar sürdürdü. Bu süre içerisinde EFT bünyesinde fiilen elektrik ticareti yaptı. 2009 yılında başlattığı girişim ile kurulan Enerji Ticareti Derneği (ETD) nin kurucu ve 2. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. ETD bünyesinde Toptan Piyasalar, Organize Piyasalar ve Talep Tarafı Katılımı Çalışma Grupları başkanlıklarını yürüttü. Halen ETD YK Başkan Vekilliği, Dragon Enerji Finansal Danışmanlık Hizmetlerinin yöneticisi ve EPİAŞ Yönetim Kurulu üyesi (C Grubu hisseleri temsilen) olarak görevlerine devam etmektedir.

Mehmet Ertürk, 1976 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Gaziantep’te tamamladıktan sonra lisans eğitimine 1996 yılında tam burslu olarak Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümünde başladı. Üniversite eğitimini 2001 yılında tamamlamasını müteakip aynı yıl Marka Uzman Yardımcısı olarak iş hayatına başladı ve bu görevde yaklaşık bir yıl çalıştı. 2003 yılı Ocak ayında Enerji Uzman Yardımcısı olarak EPDK’da çalışmaya başlayan Mehmet Ertürk, doğal gaz tarifeleriyle ilgili çalışmalar yürüttü ve bu kapsamda 2006 yılında doğal gaz iletim tarifeleri hakkında hazırladığı tezle Enerji Uzmanlığı kadrosuna atandı. EPDK’da tarife konularında çalışmalarını 2015 yılına kadar sürdürdü ve bu dönemde 2006-2009 arasında Enerji Uzmanı, 2009- 2012 arasında doğal gaz tarifelerinden sorumlu Grup Başkanı ve 2012-2015 arasında Tarifeler Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. Mehmet Ertürk Nisan 2015’te Başkan Yardımcılığı görevine atandı ve bu görevde 3 yıl devam ettikten sonra 2018 yılı Mart ayında kamu görevinden ayrılarak özel sektörde çalışmaya başladı.  Halen özel sektörde genel müdür pozisyonunda görev almaktadır. Çalışma hayatına devam ettiği dönemde akademik çalışmalarda da bulundu, 2009 yılında ODTÜ’den İktisat bölümünde ve 2011 yılında University of Texas at Austin’den Enerji programında yüksek lisans eğitimlerini tamamlarken, bu dönemde yaptığı bilimsel çalışmalar sonucunda hazırladığı makalelerini uluslararası bilimsel dergilerde yayınlattı. Mehmet Ertürk, 22.03.2019 tarihinde düzenlenen EPİAŞ 4. Olağan Genel Kurulu'nda C Grubu hisseleri temsilen Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. İyi düzeyde İngilizce bilen Mehmet Ertürk evli ve üç çocuk babasıdır.

1974 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ile Ekonomi bölümlerinde tam burslu olarak öğrenim gördü, Ekonomi Bölümünden lisans (2000), Leeds Üniversitesi (İngiltere) Business School’da Bankacılık ve Finans alanında yüksek lisans (2008), Ankara Üniversitesi İşletme Bölümü, Muhasebe ve Finansman anabilim dalında doktora (2017) derecelerini aldı. Sermaye Piyasası Kurulu’nda Uzman (2001-2010), Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı (2010-2012), Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi (2009-2013) olarak görev yaptı. Hâlen, Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş.’de Sermaye Piyasası, Yatırımcı İlişkileri ve Kurumsal Yönetim Koordinatörü görevini sürdüren Bostancı, 22.03.2019 tarihinde yapılan EPİAŞ 4. Olağan Genel Kurulu'nda Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi seçilmiştir. Dr. Bostancı, evli ve iki çocuk babasıdır.