ELEKTRİK PİYASASI

A

Giriş

Ülkemizde EPİAŞ bünyesinde işletilen elektrik piyasaları yakın vade işlemleri nedeniyle spot piyasa olarak adlandırılmaktadır. İşletilen Gün Öncesi ve Gün İçi piyasasının tüm tasarım ve geliştirmeleri EPİAŞ bünyesinde yerli ve milli kaynaklar ile hayata geçirilerek enerji sektörümüzün hizmetine sunulmuştur.

Elektrik piyasalarının Ülkemizdeki gelişimi incelendiğinde; regülasyona tabi ve merkezi karşı taraf hizmeti sunulan uzun vadeli elektrik kontratları BİST bünyesinde işletilmekte olup sadece nakdi uzlaşma imkanı sunulmaktadır. Bunun yanında regüle edilmemiş ve merkezi karşı taraf hizmeti sunulmayan uzun vadeli elektrik kontratları, tezgah üstü piyasalarda (OTC) hem nakdi hem fiziksel olarak işlem görmektedir.

Tüm paydaşlar nezdinde uzun vadeli, merkezi karşı taraf hizmeti sunan ve fiziksel teslimatın olduğu mevcut piyasalara ek yeni bir piyasa ihtiyacının doğduğu üzerinde mutabakat sağlanması sonucu; EPİAŞ bünyesinde tüm tasarımı ve geliştirmesi milli ve yerli kaynaklar ile yapılmış olan Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) tüm sektörün hizmetine sunulmaktadır.

Spot elektrik piyasalarında piyasa katılımcıları portföylerini dengeleme ve fiziksel optimizasyon yapabilmektedir. Vadeli elektrik piyasasında ise piyasa katılımcıları fiyat riskinden korunma (hedging) ve geleceğe yönelik fiyat beklentilerini görme (price discovery) imkânı bulmaktadır. Dolayısıyla spot ve vadeli elektrik piyasaları, piyasa katılımcılarının farklı ihtiyaçlarına cevap veren, bu yönüyle birbirini tamamlayan piyasalar olarak değerlendirilebilir.

Vadeli işlemler organize piyasalarda yapılabildiği gibi tezgâh üstü piyasalarda da ikili anlaşmalar yoluyla yapılabilmektedir. Tezgâh üstü piyasalarda yapılan işlemlerde karşı taraf riski mevcuttur ve yapılan işlemler düzenli olarak yayımlanmadığı için geleceğe yönelik fiyat keşfi fonksiyonu gerçekleşmemektedir. Geleceğe yönelik sağlıklı fiyat beklentilerinin oluşması ile elektrik ve elektriğe dayalı yatırımlar için fizibilite çalışmaları kolaylaşacak, yapılacak yeni yatırımlar için güven ortamı oluşmasına katkı sağlanacaktır.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED