DOĞAL GAZ PİYASASI

A

Piyasa

Doğal gaz alış-satış tekliflerinin “gaz günü” bazında günlük ve haftalık kontratlara verildiği, eşleşmelerin kontratların kapsadığı gaz günleri için “fiziki teslimat zorunluluğu” doğurduğu, eşleşme miktarlarının “ulusal dengeleme noktasında” (UDN) “taşıma miktar bildirimine” (TMB) dönüştüğü, faaliyetin günlük kontratlar için 54 saatlik “ticaret aralığında” (gün öncesi, gün içi ve gün ertesi) haftalık kontratlar için iş günlerinde 08:00-16:00 arasında gerçekleştirilebildiği toptan piyasadır. Spot piyasada işlemler “sürekli ticaret” mantığında, fiyat ve miktar olarak uyumlu tekliflerin derhal eşleştirilmesi esasına göre gerçekleşir.

“ Ticaret Aralığı Yapısı ”

Bu amaçla geliştirilmiş olan “sürekli ticaret platformu” (STP), EPİAŞ tarafından işletilmektedir. STP ile yapılan ticaretle tezgah üstü piyasada bulunmayan ; piyasada oluşmuş son birim fiyatı (günlük referans fiyat, GRF) ve ilgili ticaret aralığındaki eşleşmelerin anlık ağırlıklı ortalama fiyatını görerek teklif verebilme, tek tek ve çoklu teklifler girebilme, tekliflerin geçerlilik süresini seçeneklerden belirleyebilme, daha önce girilen henüz eşleşmemiş teklifleri güncelleyebilme veya iptal edebilme, her bir kullanıcı için ayrı teklif miktar ve fiyat limiti tanımlayabilme, ilgili gaz gününde oluşan dengesizliği gün ertesi oturumunda giderebilme gibi birçok imkanlar yakalanmaktadır. Bunlara ek olarak “iletim sisteminin piyasa bazlı dengelenmesi” fırsatı da elde edilmektedir.

“ Organize Toptan Satış Piyasa Modeli ”

Organize Toptan Satış Piyasasında (OTSP) ticaret yapacak organizasyonlar ; öncelikle EPDK ithalat, ihracat, toptan satış lisanslarından en az birine sahip olmalıdır. Organizasyonlar, faaliyetleri için tercih ettikleri platforma göre iki farklı tiptedir. Sistem Kullanıcıları, tezgah üstü piyasada ikili anlaşmalarla iletim şebekesine doğal gaz sağlayan veya transit geçiş yapan veya şebekeden doğal gaz alan organizasyonlardır. Piyasa Katılımcıları ise ek olarak STP’de işlem yapma hakkı bulunan sistem kullanıcılarıdır. Kısaca ifade edildiğinde ; Piyasa Katılımcıları için Katılımcı, her ikisini birden kastetmek üzere Taşıtan tanımı kullanılmaktadır.

 

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED