ELEKTRİK PİYASASI

A

Uzlaştırma Süreçleri (Avans)

  • Gün Öncesi Piyasası ve Gün İçi Piyasası uzlaştırma süreci,
  • İş günlerinde; Gün Öncesi Piyasası ve Gün İçi Piyasası Uzlaştırma Bildiriminin yayımlanması, Avans ödeme, Teminat, Nakit Teminat tutarlarının Piyasa Katılımcıları ve Merkezi Uzlaştırma Bankasına bildirilmesi saat 14:30’a kadar yapılmaktadır.
  • Resmi tatil günlerinde ise; Gün Öncesi Piyasası ve Gün İçi Piyasası Uzlaştırma Bildiriminin saat 14:30’a kadar ekranlar vasıtası ile katılımcılar tarafından görüntülenmesi sağlanmaktadır. Resmi tatil günlerindeki GÖP ve GİP ticaretine ilişkin Avans ödeme, Teminat, Nakit Teminat tutarlarının Merkezi Uzlaştırma Bankasına (TAKASBANK) bildirilmesi işlemi tatili takip eden ilk iş günü yapılmaktadır.
  • Merkezi Uzlaştırma Bankasına (TAKASBANK) bildirimi yapılan avans ödemeleri katılımcılar tarafından ertesi iş günü saat 15:00’ a kadar, Piyasa işletmecisi olan EPİAŞ tarafından ertesi iş günü saat 17:00’ a kadar yapılmaktadır.
  • Gün öncesi piyasasında ve Gün içi piyasasında yapılan uzlaştırma hesaplamaları avans bildirimleri, hesaplamanın yapıldığı günden bir önceki, sona ermiş güne, ilişkin ticareti içermektedir.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED