ELEKTRİK PİYASASI

A

Net Zarar

Piyasa katılımcılarının finansal dönemde sahip olduğu belirli bir teklif bölgesi, teslimat dönemi ve yük tipini içeren uzun ve/veya kısa pozisyonları ile aynı teklif bölgesi, teslimat dönemi ve yük tipini içeren teklifinin eşleşmesi sonucunda sahip olduğu ters yönlü pozisyonları enerji miktarı üzerinden netleştirilir. Net zarar, netleşen bu alış ve satış işlemleri sonucunda oluşan zararlara karşılık hesaplanan teminat kalemidir. Aktif bir teklif, mevcut bir pozisyonla netleşecek durumda ise bu teklif için de net zarar kalemi hesaplanır.

Fiziksel teslimat dönemi başlamış olan netleştirmeye konu pozisyonlara ilişkin net kar ya da zarar tutarı, teslimat döneminin kapsadığı bütün uzlaştırma dönemleri bazında hesaplanır. Hesaplanan toplam tutar negatif ise, söz konusu tutar ilgili fiziksel teslimat döneminin net zararı olarak, pozitif ise söz konusu tutar sıfır olarak belirlenir.

Fiziksel teslimat dönemi henüz başlamamış olan tüm kontratlara ilişkin hesaplanan net zarar tutarları ile fiziksel teslimat teminatına konu olan pozisyonlara ilişkin hesaplanan net zarar tutarı dikkate alınarak ilgili piyasa katılımcısının sunması gereken Vadeli Elektrik Piyasası toplam teminatı güncellenir.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED