ELEKTRİK PİYASASI

A

Giriş

Türkiye Elektrik Piyasasının daha şeffaf ve etkin, mali açıdan güçlü, Avrupa Birliği elektrik piyasaları ile entegre bir yapıda olabilmesi için çalışmalar devam etmekte olup, sürekli gelişen ve serbest piyasa amacıyla ilerleyen Türkiye Elektrik Piyasasında katılımcıların daha dengeli ve etkin rol üstlenmesini sağlamak amacıyla 1 Temmuz 2015 tarihinde Gün İçi Piyasası faaliyete geçmiştir.

Hali hazırda işlemekte olan Gün Öncesi, Yan Hizmetler ve Dengeleme Güç Piyasalarına ek olarak getirilen Gün İçi Piyasası ile gerçek zamana yakın ticaret imkânı tanınacak ve piyasa katılımcılarına kısa vadede portföylerini dengeleme fırsatı sunulacaktır.

Gün İçi Piyasası, Gün Öncesi Piyasası ile Dengeleme Güç piyasası arasında köprü görevi görecek, bu özelliği ile de Elektrik Piyasasının dengelenmesine ve sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlayacaktır.

Gün Öncesi Piyasasında teklif girişleri ile gerçekleşme zamanı arasında maksimum 34 saate varan bir fark oluşmaktadır. Gün İçi Piyasasının işlerlik kazanması ile birlikte; santral arızaları, yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimlerindeki değişimler ve tüketim miktarındaki öngörülemeyen değişimler gibi dengesizliğe yol açacak unsurlar gerçek zamana daha yakın bir zamanda ortadan kaldırabilecek, katılımcılara gün içinde yaşayabilecekleri pozitif veya negatif dengesizliklerin en aza indirilmesi ya da dengelenmesi imkanı verilecektir.

Katılımcılara Gün Öncesi Piyasasında değerlendiremedikleri kapasitelerini Gün Öncesi Piyasası kapanış zamanından sonra Gün İçi Piyasasında değerlendirme şansı verilerek ek ticaret alanı sağlanacaktır. Bu durum piyasalardaki likiditenin artmasına katkıda bulunacaktır.

Ayrıca, sistem işletmecisine gerçek zamanlı dengeleme öncesinde dengelenmiş bir sistem sağlama konusunda önemli yardımı olacaktır.

Gün İçi Piyasası yazılımı tamamen yerli yazılımcıları tarafından geliştirilmiştir. Bu sayede yaklaşık 1,5 milyon dolar kaynak ülke içinde kalmıştır. Elektrik piyasasına Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen dünya standartlarında bir yazılım daha kazandırılmıştır.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED