ELEKTRİK PİYASASI

A

Giriş

Türkiye Elektrik Piyasasının daha şeffaf ve etkin, mali açıdan güçlü, Avrupa Birliği elektrik piyasaları ile entegre bir yapıda olabilmesi için çalışmalar devam etmekte olup, sürekli gelişen ve serbest piyasa amacıyla ilerleyen Türkiye Elektrik Piyasasında katılımcıların daha dengeli ve etkin rol üstlenmesini sağlamak amacıyla 1 Temmuz 2015 tarihinde Gün İçi Piyasası faaliyete geçmiştir.

Piyasa katılımcılarının yeni teknolojileri ve ürünleri kullanarak sürekli gelişen Türkiye Gün İçi Elektrik Piyasasında daha dengeli ve etkin rol üstlenmesini sağlaması amacıyla Gün İçi Piyasası yazılımının yenilenmesine karar verilmiş olup, GİP 2.0 projesi başlatılmıştır. GİP 2.0 projesi ile birlikte mobil uyumlu, daha esnek ve gelişmiş bir yazılım ara yüzü, organizasyon ve net durum limitlerinin ekranlar üzerinden yönetilmesi, fiyat seviyeli, zaman seviyeli ve buzdağı gibi yeni teklif opsiyonları ile daha iyi bir ticaret imkânı; teklif eşleşme oranı, teklif sunma ve güncelleme zaman aralığı kuralları ile daha güvenli bir piyasa yapısının oluşturulması hedeflenmiştir.

Gün İçi Piyasası, Gün Öncesi Piyasası ile Dengeleme Güç Piyasası arasında köprü görevi görmekte, bu özelliği ile de Elektrik Piyasasının dengelenmesine ve sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlamaktadır.

Gün Öncesi Piyasasında teklif girişleri ile gerçekleşme zamanı arasında maksimum 34 saate varan bir fark oluşmaktadır. Gün İçi Piyasasının işlerlik kazanması ile birlikte; santral arızaları, yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimlerindeki değişimler ve tüketim miktarındaki öngörülemeyen değişimler gibi dengesizliğe yol açacak unsurlar gerçek zamana daha yakın bir zamanda ortadan kaldırabilmekte katılımcılara gün içinde yaşayabilecekleri pozitif veya negatif dengesizliklerin en aza indirilmesi ya da dengelenmesi imkânı verilmektedir.

Katılımcılara Gün Öncesi Piyasasında değerlendiremedikleri kapasitelerini Gün Öncesi Piyasası kapanış zamanından sonra Gün İçi Piyasasında değerlendirme şansı verilerek ek ticaret alanı sağlanmaktadır. Bu durum piyasalardaki likiditenin artmasına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca Gün İçi Piyasası’nın sistem işletmecisine gerçek zamanlı dengeleme öncesinde dengelenmiş bir sistem sağlama konusunda önemli yardımı vardır.

GİP 2.0 yazılımı tamamen EPİAŞ öz kaynakları tarafından geliştirilmiştir. Elektrik piyasasına Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen dünya standartlarında bir yazılım daha kazandırılmıştır.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED