ELEKTRİK PİYASASI

A

Vadeli Elektrik Piyasası Kapsamındaki Süreçler

Her iş günü seans sonu teminat hesaplaması saat 17:00’den sonra gerçekleştirilir. Hesaplanan TVEPT için merkezi uzlaştırma kuruluşu tarafından teminat tamamlama çağrısı yapılır. Her işi

günü saat 12:00’da bir önceki iş günü seans sonunda hesaplanan TVEPT tutarı kontrol edilir. Piyasa katılımcıları her iş günü, saat 12:00’da yapılacak teminat kontrolleri için teminat mektuplarını saat 11:30’a kadar Piyasa İşletmecisine, teminat mektubu dışındaki diğer teminatları ise saat 12:00’a kadar merkezi uzlaştırma kuruluşuna sunar. Piyasa İşletmecisi her iş günü, saat 11:30’a kadar kendisine sunulan teminat mektubu miktarına ilişkin bilgileri en geç saat 11:50’ye kadar, piyasa katılımcısı bazında merkezi uzlaştırma kuruluşuna bildirir. Saat 12:00’da yapılan temerrüt kontrolü dışında, katılımcılar gün içerisinde teminatlarına ilave yapabilir. Teminat çekme işlemleri iş günlerinde saat 09:30 ile 11:30 arasında gerçekleştirilir.

Temerrüt garanti hesabı, her ay bir sonraki ay kontratının kapandığı gün seans sonunda hesaplanır. Hesaplanan bu tutarın piyasa katılımcıları tarafından takip eden 3 iş günü içerisinde tamamlanması beklenir. Temerrüt garanti hesabı, her iş günü saat 12:00’da kontrol edilir. Hesaplanan temerrüt garanti hesabı tutarının en az %50’sinin TL cinsinden nakit olması zorunludur. Piyasa katılımcılarının yatırmaları gereken sabit katkı payı tutarları 300.000,00 TL’dir. Temerrüt garanti hesabı çekme işlemleri iş günlerinde 09:30-11:30 arasında gerçekleştirilir.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED