Haberler

1.Uluslararası Enerji Kongresinde konuşan EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu; “EPİAŞ olarak uluslararası alanda son derece aktif olduğumuzu söyleyebilirim.”

1.Uluslararası Enerji Kongresi Nişantaşı Üniversitesi ev sahipliğinde 16-17 Mart 2023 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleşiyor.

Genel Müdürümüz Sn. Ahmet Türkoğlu’nun açılış konuşmasını gerçekleştirdiği kongrenin ana teması enerjinin teknoloji, ekonomi ve sosyal boyutlarının toplum refahı üzerine etkisini analiz etmek ve teknolojik değişimin meydana getirdiği fırsatları ortaya koymak olarak belirlendi.

İstiklal marşı ve saygı duruşu ile başlayan programın açılış konuşmasını kongre başkanı ve Nişantaşı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Recep KÖK gerçekleştirdi. Kongrenin ana teması ve panellerin içeriği ile ilgili bilgi veren Prof. KÖK, çalışmaların verimli geçmesini diledi ve tüm katkı verenlere teşekkür etti.

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu ise açılış konuşmasında; Akademi, kamu ve özel sektör temsilcileri ile öğrencilerin bir araya geldiği, uluslararası alanda konuşulan enerji konularının farklı açılardan değerlendirileceği böylesi bir organizasyonda olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Küresel salgın, Rusya Ukrayna savaşı, yaşanan küresel enerji krizi ve yükselen enerji fiyatları konularını geniş bir perspektifle ele alan Türkoğlu, bu süreçte EPİAŞ’ın faaliyetleri konusunda bilgiler verdi.

Türkoğlu: “2022 yılı, küresel salgın süreci ile birlikte enerji alanında bölgemizde ve dünya genelinde önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmasının yanı sıra piyasalarımız için de oldukça hareketli bir yıl oldu. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye elektrik piyasalarındaki işlem hacminin yaklaşık yüzde 45’inin, EPİAŞ’ın işlettiği ve uzlaştırmasını gerçekleştirdiği piyasalarda gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Dünya genelinde organize enerji piyasalarını işletme noktasında birçok piyasa işletmecisi yalnızca organize piyasaları işletirken EPİAŞ olarak işlettiğimiz piyasaların uzlaştırma, teminat, faturalama gibi mali işlemlerini gerçekleştirmekte ve merkezi karşı taraf hizmeti de vermekteyiz. EPİAŞ olarak uluslararası alanda son derece aktif olduğumuzu söyleyebilirim. Avrupa Enerji Borsaları Birliği Europex Yönetim Kurulu üyesiyiz. Uzman personelimizde çalışma gruplarında aktif bir şekilde çalışıyor, sadece Avrupa özelinde değil tüm dünyada aktif olarak, ilişkilerimizi geliştiriyoruz.”

Açılış konuşmalarının ardından; EPİAŞ tarafından düzenlenen “Dünya Enerji Krizinde Ülke Deneyimleri, Krizi Azaltıcı Strateji ve Eylemler” başlıklı panel, EPİAŞ Strateji Geliştirme Direktörü Avni Çebi’nin başkanlığında gerçekleşti.  

EPİAŞ Piyasa Operasyonları Direktörü Dr. Tamer Emre “AB enerji krizi önlemlerinin ve potansiyel etkilerinin Türkiye bağlamında değerlendirilmesi”, Azerbaycan Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu-AERA Stratejik Planlama ve İnovasyon Bölümü Başkanı Dr.Hikmat Hasanov “Kamu hizmeti alanında geleneksel olmayan rekabetin oluşmasına yönelik düzenleyici mekanizmalar, GAMA Enerji A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu ve ETD Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Çalışır “Rusya – Ukrayna Krizi Sonrası Artan Fiyat Sorunu,  AB’nin Konuya Yaklaşımı, Sorunlar & Alınan Tedbirler”, Borzen Genel Müdürü ve EUROPEX Yönetim Kurulu Üyesi Borut Rajer “Küçük ülkeler enerji kriziyle nasıl başa çıkabilir, Slovenya örneği” başlıklı sunumlarıyla panele katkı sundular.

1.Uluslararası Enerji Kongresi önemli konuk ve konu başlıklarıyla iki boyunca devam edecek.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED