Haberler

8. Şeffaflık Çalıştayı geniş katılımla çevrim içi olarak gerçekleşti

8.Şeffaflık Çalıştayı enerji sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel sektör temsilcilerinin geniş katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

EPİAŞ Strateji Geliştirme Direktörü Avni Çebi ve Enerji Ticareti Derneği Başkanı Murat Kirazlı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen çalıştay, EPDK Başkan Yardımcısı Ahmet Özkaya, EPDK Elektrik Piyasaları Daire Başkanı Deniz Daştan, Doğalgaz Piyasası Daire Başkanı Hüseyin Daşdemir ve EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu’nun açılış konuşmaları ile başladı. 

EPDK Başkan Yardımcısı Ahmet Özkaya, EPİAŞ’ın veri paylaşımını uzun yıllardır sağlıklı bir şekilde yürüttüğünü ve bu kapsamda piyasada şeffaflık ve rekabetin sağlanmasının önemine vurgu yaptı.

Özkaya, Şeffaflık Çalıştaylarının rutin bir toplantı olarak görülmemesi gerektiğini ve bu toplantıların verimli çıktılara dönmesinin önemli olduğunu söyledi. Çalıştayın sonunda EPİAŞ’ın kendilerine bir rapor sunacağını ve raporun EPDK tarafından hassasiyetle değerlendirileceğini ifade etti.

EPDK Elektrik Piyasaları Daire Başkanı Deniz Daştan ise, 2022 yılının yaşanan gelişmelerle birlikte gerçekten çok özel bir yıl dolduğunu söyledi. Olağanüstü gelişmelerin yaşandığı bir yılı bitirirken, gittikçe normalleşen verilere doğru bir ivme kazanıldığını ifade etti. Şeffaflık platformundaki verilerin 83’ten 141’e çıktığını, 4.3 milyon tıklanma sayısına ulaşılmasının ve yabancı ülkelerden de platforma giriş yapılmasının platformun ne kadar ilgi gördüğünü ortaya koyduğunu ifade etti.

EPDK Doğalgaz Piyasası Daire Başkanı Hüseyin Daşdemir, 2022 yılının en az hasarla atlatıldığını ve 2023 yılının ülkemizin gaz merkezi olma hedefine odaklanacağı bir yıl olacağını söyledi. 2023’de, keşifle bulunan gazın şebekeye verilmesi gibi önemli bir gelişmenin yaşanacağı bir yıl olacağına vurgu yapan Daşdemir, Bakanlığımız, EPDK olarak bizler, BOTAŞ ve EPİAŞ üzerimize düşeni yapacağız dedi. 8. Şeffaflık Çalıştayının tüm taraflar için Verimli bir çalıştay olmasını diliyorum diyerek sözlerini tamamladı.

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu ise; şeffaflık platformunda yayımlanan verilerin her geçen yıl arttırıldığına dikkat çekerek çalışma gruplarının önemine dikkat çekti. Platform öncesi yapılan toplantıların hazırlık anlamında önemli olduğunu ve çalıştayın verimliliğine katkı sağladığını ifade etti. Katılımcı memnuniyeti anketinin bu sene de katılımcılara uygulandığını ve çıkan sonuçların her anlamda memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Katılımcıların eğitimlerinin online olarak devam ettiğini, birçok eğitimin youtube kanalına aktarılarak katılımcıların 7/24 hizmetine sunulduğunu ve önümüzdeki yıldan itibaren fiziksel eğitime başlayacaklarını söyledi. EPYS projesinin uzlaştırma modülünü canlıya aldıklarını ve diğer modüllerle birlikte, GİP 2.0 uygulamasının da 2023’te devreye alınacağını belirtti. Türkoğlu, Şeffaflık Çalıştayının 8. sini böyle geniş bir katılımla gerçekleştirmekten ve piyasanın tüm taraflarını bu çalıştayda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerini tamamladı.

Katılımcılardan gelen veri taleplerinin üzerinden geçilerek çalıştay süreci katılımcı bir şekilde yürütüldü. Programın 2. bölümünde EPİAŞ’ın yeni teknolojiler kullanarak; kullanıcı dostu ve performansı arttırılmış olarak tekrar geliştirilen Gün İç Piyasası (GİP)’in yeni versiyonu GİP 2.0 hakkında Elektrik Piyasası Müdürü Abdullah Korkmaz bir sunum yaptı. Aynı bölümde DGPYS yazılımının yerine geliştirilen EPİAŞ Piyasa Yönetim Sistemi (EPYS)’nin teknik özellikleri ve kullanıcıya getireceği kolaylıklar hakkında Serbest Tüketiciler Yönetmeni Bülent Turan tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED