Haberler

APEx 2023 Konferansı EPİAŞ’ın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşti

Dünya Enerji Piyasaları Birliği APEx (Association of Power Exchanges) tarafından düzenlenen APEx 2023 Konferansı Enerji Piyasaları İşletme A.Ş (EPİAŞ) ev sahipliğinde gerçekleşti.

APEx Konferansı, elektrik ve doğal gaz iletim ve ticaret sektöründe faaliyet gösteren tarafların ortak ticari menfaatlerini desteklemek ve global enerji piyasalarının işletimine ilişkin fikir ve uygulamaların geliştirilmesini ve paylaşılmasını sağlamak amacıyla kurulan APEx tarafından her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde düzenlenmektedir.

20 – 22 Eylül 2023 tarihleri ​​arasında İstanbul’da gerçekleşen APEx 2023 Konferansı; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Bahreyn, Belçika, Brezilya, El Salvador, Filipinler, Finlandiya, Guatemala, Gürcistan, Hindistan, İngiltere, İspanya, Kolombiya, Litvanya, Norveç, Pakistan, Slovenya, Suudi Arabistan, Şili, Ukrayna, Yeni Zelanda ve Zimbabwe’den katılım sağlayan APEx üyeleri, düzenleyici kurum temsilcileri, danışmanlar ve enerji piyasalarında uzman üst düzey yöneticilerden oluşan 100’e yakın temsilciyi bir araya getirdi. 

Açılış konuşmalarını T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Zafer Demircan ve APEx Yönetim Kurulu Başkanı Stu Bresler’in yaptığı APEx 2023 Konferansı’nda sektörün önemli konuları ele alındı.

Demircan konuşmasında EPİAŞ’ın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen ve enerji sektörünün önemli gündem maddelerine odaklanan APEx 2023 Konferansı’nda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Bu konferansın ortaklıklarımızı, iş birliğimizi güçlendirmek, ülkelerin arz güvenliği ve enerji dönüşüm süreçlerine ilişkin gelişmeleri desteklemek için değerli bir fırsat olacağına inanıyorum” dedi.

APEx Yönetim Kurulu Başkanı Bresler ise etkinlik sonunda yaptığı değerlendirme de “APEx 2023 konferansında bir çok ülkeden farklı katılımcıyı bir araya getirerek önemli konuları ele aldık. Konferansın  İstanbul’da gerçekleşmesinden dolayı mutluyum. EPİAŞ’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen konferans hem içeriği ile hem de düzenlenen sosyal etkinliklerle bize unutamayacağımız anlar yaşattı. Katılımcılara toplantılara sundukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

Konferansta;

“Piyasalarda Depolama Uygulamaları ve Entegrasyonu” paneli, Indian Energy Exchange Limited (IEX) İş Geliştirme, Strateji ve Regülasyon Başkanı ve İcra Direktörü Rohit Bajaj moderatörlüğünde gerçekleşti.

Panelde Siemens Grid Software’den Ashmin Mansingh , Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK’dan Gökay Kütükçü, Coordinador Eléctrico Nacional’dan Jaime Peralta ve N-SIDE’dan Marcelo Torres sunumlarını gerçekleştirdi.

“Piyasalar ve Enerji Dönüşümünü Kolaylaştıran Borsalar: Esneklik, Yenilenebilir Enerji ve Teknolojiler” paneli  Coordinador Electrico Nacional Yönetim Kurulu Başkanı Juan Carlos Olmedo, moderatörlüğünde gerçekleşti.

Panelde EnDimensions’tan Jeffrey Chapman, Hitachi Energy’den Mohit Saigal, PJM Interconnection’dan Timothy J. Horger ve Market Reform’dan Todd Bessemer sunumlarını gerçekleştirdi.

“(Yeşil) Hidrojen Piyasasının Oluşması İçin Yapılması Gerekenler ve Bu Kapsamda Enerji Borsalarının Rolü” paneli European Energy Exchange (EEX) Kamu İlişkileri ve Regülasyon  Direktörü Daniel Wragge moderatörlüğünde gerçekleşti.

Panelde Enerjisa Üretim’den Emre Erdoğan, Central European Gas Hub (CEGH)’tan Frederick Bernthaler, ERIH Holdings’ten Hasan Ali Yaraş ve Zero Emissions Traders Alliance (ZETA)’tan Jan Haizmann sunumlarını gerçekleştirdi.

“Piyasa Dizaynı ve Fiyat Oluşumu” paneli  Southwest Power Pool Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Operasyon Direktörü Lanny Nickell moderatörlüğünde gerçekleşti.

Panelde Southwest Power Pool’dan Keith Collins, ERCOT’tan Kenan Ögelman, Nord Pool’dan Lina Masiuliene ve Transpower New Zealand’dan Mark Herring sunumlarını gerçekleştirdi.

Son panel olan “Düzenleyici Kurumların Perspektifi” başlıklı panel XM Compañía Expertos en Mercados Operasyon Direktörü Cecilia Maya’nın moderatörlüğünde gerçekleşti.

Panelde Colombian Energy and Gas Regulation Commission (CREG)’dan Juan Carlos Bedoya, Federal Energy Regulatory Commission (FERC)’dan Mark Christie ve Agency for the Cooperation of Energy Regulators (ACER)’ten Martin Povh sunumlarını gerçekleştirdi.

Konuşmacılar ve program hakkında daha fazla bilgiyi www.apex2023istanbul.com adresinde bulabilirsiniz.

  

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED