Haberler

Bakan Fatih Dönmez: “Elektrik ve Doğal Gazda Arz Sıkıntımız Yok”

Bu yıl, İstanbul’da ikincisi gerçekleştirilen Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez moderatörlerin sorularını yanıtladı.

Elektrik ve doğal gaz arzında Türkiye’de sorun olmadığını ifade eden Dönmez, Türkiye’nin enerjide son 16 yılda büyük ilerleme kaydettiğinin altını çizerek elektrikte iletim, dağıtım ve üretim olmak üzere 100 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiğini ifade etti. Dönmez, bu yatırımların kamu ile birlikte yerli ve yabancı ayrımı olmadan özel sektör tarafından yapıldığını belirtti.

Dönmez, Türkiye’nin yerli kömürde 19-20 milyar ton rezervi olduğunu belirterek, yerli kömür üreticileri ile enerji üretiminde kömür kullanan santral sahiplerini bir araya getirecek çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Dönmez, Türkiye’nin geçen haftalarda kırdığı 245 milyon metreküplük doğal gaz tüketim rekorunu anımsatarak, “Bizim o gün sisteme 60 milyon metreküp daha gaz verebilecek kapasitemiz vardı ama tabi ki, kapasitenin olması gazın verimsiz bir şekilde kullanılması anlamına gelmiyor. Enerji verimliliği, aslında çok kimsenin bilmediği yeni bir arz kaynağı.” diye konuştu.

Tüm bu çalışmaların Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında üç sac ayağından “arz güvenliği” kapsamında gerçekleştirildiğini anlatan Dönmez, bir diğer sac ayağının ise “yerlileştirme” olduğunu hatırlattı.

Yerlileştirme kapsamında Türkiye’nin doğal gaz arama çalışmalarına hız verdiğini anlatan Dönmez, arama çalışmaları için ciddi bir kaynak ayırdıklarını ve son dönemde özellikle Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri dikkatle izlediklerini söyleyerek “Bağımsız enerji güçlü Türkiye için olmazsa olmaz bir konudur.” İfadelerini kullandı.

Bakan Dönmez, Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında da son 15 yılda sessiz bir devrim yaşadığını, yenilenebilir enerji kaynakların kapasitelerinin önemli derecede arttığına işaret etti.

Bu kapsamda yenilenebilir enerji teknolojilerinin de Türkiye’de üretilerek yerlileştirme sağlanması için Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerinin gerçekleştiğini ifade eden Dönmez, “Aynı zamanda bu kaynakları Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında destekliyoruz. YEKA ihaleleri de devam edecek, diğer model de devam edecek.” diye konuştu.

Dönmez, çatısına güneş enerjisi santrali kurmak isteyen vatandaşlar için aylık mahsuplaşmayla ilgili düzenlemelerin üzerinde çalışıldığını ve kendi elektrik ihtiyaçlarını tamamen karşılamak isteyen sanayi kuruluşları için de lisanssız güneş enerjisindeki bir megavatlık kapasite sınırında bir esnekliğe gidebileceklerini bildirdi.

Öğleden sonra devam eden oturumlarda konuşmacı olan ETKB Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan ise yaptığı konuşmada verimliliğin önemine dikkati çekerek Bakanlık olarak enerji verimliliği ve tasarrufun artırılmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü vurguladı.

Zirvede ayrıca “küresel enerji ve doğal kaynaklar, yeni trendler ve Türkiye’nin konumu, finansman ve yenilenebilir enerji” konuları konuşuldu.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED