Haberler

EPİAŞ 1. Şeffaflık Çalıştayı’nı Düzenledi

Elektrik piyasasının işletim faaliyetlerini yürüten Enerji Piyasaları İşletme A.Ş (EPİAŞ), “Veri ve Analiz Platformu” oluşturmak amacıyla 1. Şeffaflık Çalıştayı’nı gerçekleştirdi.

EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hasan Hüseyin Savaş, çalıştayda yaptığı konuşmada, platformla birlikte piyasa katılımcılarının, ihtiyaç duyduğu güvenilir veri ve bilgiye eşit şartlarda ve zamanında ulaşacaklarını ifade etti.

Savaş, hazırlığı süren veri ve analiz platformu sayesinde, şeffaf bir piyasa yöntemiyle maliyet bazlı gerçek elektrik fiyatının oluşmasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Savaş, veri ve analiz platformuyla birlikte Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) benzer bir yapının gelecek dönemde elektrik piyasası için de oluşturulacağını belirterek, “Piyasada faaliyet gösteren 868 katılımcı var, sektörün daha sağlam ve şeffaf bir yapıya kavuşması için hem kamu hem özel sektörün bu sürece katkı sunması gerekir” dedi.

Savaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlıklı, şeffaf bir piyasa yönetimini sağlamak suretiyle gerçek elektrik fiyatının, maliyet bazlı fiyatın çıkmasına yol açan bir sitemi işleteceğiz. Piyasadaki maliyet bazlı fiyatın rekabet ortamını sağlıklı bir şekilde oluşturarak, herkesin kendi maliyet ölçekli fiyatlama mekanizmasını ortaya koyduğu ve gerçek piyasa fiyatının ortaya çıktığı şeffaf bir platform sağlamış olacağız. Bilginin birçok kişi tarafından aynı anda, bilgi asimetrisi olmadan elde ediliyor olması, yatırımcının, piyasa katılımcılarının ve üreticilerin daha sağlıklı karar almasına yol açacak.

Dolayısıyla, piyasanın şeffaflığını ve güvenilirliğini, piyasaya teveccühü artıran bir unsur olacak. Serbest tüketiciler ile vatandaşlar açısından ise bu bilgi çok net bir şekilde yayınlandığında, tüketici en uygun fiyat teklif eden tedarikçisini bu sistemden temin edebilecek.”

Çalıştayda, elektrik piyasasının sağlıklı bir şekilde işletebilmesi ve rekabetçi bir yapının sağlanabilmesi için veri ve bilgilerin taraflarca hangi şartlarda paylaşılması gerektiği tartışıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Rekabet Kurumu yetkilileri ile elektrik piyasasındaki özel sektör temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, elektrik piyasalarında şeffaflığa ilişkin durum analizi yapılarak, çözüm önerileri de masaya yatırıldı. Çalıştay boyunca ortaya konan görüşler, EPİAŞ tarafından raporlaştırılarak EPDK’ya iletilecek.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED