Haberler

EPİAŞ’ın EUROPEX’e Üyelik Başvurusu Kabul Edildi

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), Avrupa Enerji Borsaları Birliği’ne (EUROPEX) tam üye olarak kabul edildi.

EPİAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa çapında toptan enerji ticareti alanında çatı kuruluş olarak kabul edilen EUROPEX‘e 26 Kasım 2015’te yapılan üyelik başvurusunun kabul edildiği belirtilerek, üyelik tescilinin 2016 Mayıs ayı içerisinde yapılacak EUROPEX genel kurulunda gerçekleşeceği bildirildi.

Açıklamada, EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hasan Hüseyin Savaş’ın, şu değerlendirilmesine yer verildi:

“EPİAŞ’ın EUROPEX üyeliği, Avrupa enerji borsaları ile kurulacak ilişkiler açısından önemli bir yere sahiptir. Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde, özellikle çalışma gruplarındaki paylaşımlar ile karşılıklı fayda sağlayacak olan bir süreç yaşanacaktır. Bu sürecin, Avrupa’daki enerji piyasaları ile fikir alışverişi noktasında önemli bir adım olacağına inanıyorum. EPİAŞ olarak hedefimiz, bölgesel bir enerji borsası olma yolunda emin adımlarla ilerleyerek, bölgede enerjinin buluşma noktası olmaktır.”

Diğer yandan, EUROPEX tarafından 4 Ocak 2016 tarihinde yapılan basın duyurusunda EPİAŞ’ın yeni üye olarak kabul edildiği Avrupa Kamuoyuna duyuruldu.

EUROPEX, bünyesindeki “Elektrik Piyasaları”, “Gaz Piyasaları”, “Finansal Piyasalar, Bütünlük ve Şeffaflık” ve “Çevresel Piyasalar” başlıklı dört çalışma grubuyla faaliyetlerini sürdürmektedir. NASDAQ OMX Commodities, Nordpool Spot, EEX AG (The European Energy Exchange) gibi büyük enerji borsalarını çatısı altında toplayan EUROPEX’in EPİAŞ ile birlikte 20 farklı ülkeden 25 üyesi bulunmaktadır.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED