Haberler

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet TÜRKOĞLU: “Türkiye, elektrik piyasasındaki rekabet açısından Avrupa ile eş değerde.“

Turkuvaz Medya Grubu tarafından 5. si gerçekleştirilen “Türkiye 2023 zirvesinde” Türkiye Enerji Piyasaları ile ilgili bir sunum gerçekleştiren EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet TÜRKOĞLU; Uluslararası enerji ajansının yapmış olduğu çalışmalara göre Türkiye’nin elektrik piyasasının her seviyede rekabet sunması açısından Avrupa ile eş değer seviyede rekabetçi olduğunun altını çizdi.

2000’yılında 27,9 GW olan kurulu gücümüzün uygulanan doğru politikalar sayesinde 103,2 GW’a çıktığını, böylece  ülkemizin Avrupa’da 6., Dünya da ise 14. Sıraya yükseldiğini belirtti.

Türkoğlu: Türkiye; yenilenebilir enerjide bir çok Avrupa ülkesinden çok daha iyi konumda. Yenilenebilir enerjide Avrupa ortalamasına yakın seviyelerde üretim yapılırken, konvansiyonel kaynaklardan Avrupa’dan daha az miktarlarda üretim yapılmaktadır.

Örneğin Türkiye’de, Almanya’daki kömürden üretilen elektrikten daha az miktarda kömürden elektrik üretimi gerçekleştirilmektedir. Doğal Gaz’da da durum aynı. Ülkemizde Almanya, Fransa ve İtalya’dan daha az miktarda  doğalgazdan elektrik üretiliyor.

TÜRKOĞLU; G20 ülkeleri içerisinde nükleer enerjiden elektrik üretmeyen 5 ülkeden biri olan Türkiye’nin bu konuda attığı adımın önemine de vurgu yaptı.

Sadece EPİAŞ içerisinde meydana gelen gaz ticaret hacminin dahi Avrupa’daki birçok ülkenin yıllık tüketiminden fazla olduğunu hatırlatan Türkoğlu, başta Karadeniz gazı keşfi olmak üzere Türkiye’nin depolama kapasitesinin arttırılması yolunda atılan önemli adımların, Türkiye’yi bir enerji ticaret merkezi yapma noktasındaki önemini vurguladı.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED