Haberler

Gün Öncesi Piyasası Özgün Matematiksel Model Yarışması Başvuruları Başladı

EPİAŞ Ar-Ge Merkezi bünyesindeki enerji temalı ilk İnovasyon Merkezi olan EPİAŞ Enerjik tarafından  GÖP Ödüllü Optimizasyon Yarışması düzenleniyor.

Enerji sektöründeki yenilikçi fikirlerin gelişimini desteklemek ve yeni teknolojik çözümleri birlikte geliştirmek amacıyla çalışmalarına devam eden EPİAŞ Enerjik, bu yarışma ile üniversite-sanayi işbirliğinde yeni bir araştırma alanı oluşturarak; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Stratejisi ve Eylem Planına destek vermeyi ve Türk bilim insanlarının beyin gücünü enerji piyasalarına kanalize etmeyi hedeflemektedir.

Spot elektrik ticaretinde referans fiyatın belirlendiği ve günlük ortalama 100 Milyon TL işlem hacmine sahip olan Gün Öncesi Piyasası (GÖP) yazılım ve optimizasyon algoritması EPİAŞ bünyesinde geliştirilmiştir.  GÖP’te kullanılan optimizasyon modeline alternatif olabilecek yeni ve özgün bir matematiksel model geliştirilmesine yönelik keşfin önünü açmak amacıyla düzenlenen yarışmada, katılımcıların Türkiye Gün Öncesi Piyasası’na verilen tekliflerin sosyal faydayı ençoklayacak şekilde eşleştirilmesi ve piyasa takas fiyatının (PTF) hesaplanması şeklinde tanımlanan problemi çözmeleri beklenmektedir. Dereceye giren yarışmacılara yurt dışı konferans katılım, yayın bedeli ve burs imkânları gibi ödüller verilecektir.

Akademisyenler ve öğrencilerin katılım sağlaması beklenen yarışmanın detayları için tıklayınız.

Yarışmaya ilişkin sorularınız için inovasyon@epias.com.tr  

 

 

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED