Haberler

Karadeniz doğal gazı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaktığı meşale ile karaya ulaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Zonguldak Filyos’ta Gaz İşleme Tesisi’nde “Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni” düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, “İkinci bayramımız ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda tarihi bir adım olan Karadeniz gazının devreye alınmasıdır.” dedi. “Dünyanın diğer yerlerinde 6-7 yıl süren keşfedilen gazı kullanılabilir hale getirme süresini biz bu tempoyla 3 yılın altına indirdik.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sakarya Sahası’ndan ilk etapta günde 10 milyon metreküp, açacağımız yeni kuyularla birlikte ilerleyen süreçte günde 40 milyon metre küp gaz çıkartacağız.” şeklinde konuştu.

“Bu başarının gururu milletimizin tamamına aittir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 10 bin personelin ve 50 geminin geceli gündüzlü çalışmasıyla ortaya çıkan bu başarının gururu milletimizin tamamına aittir.” dedi. Erdoğan, “(Karadeniz doğal gazı) Tam kapasiteye çıktığımızda ülkemizin yıllık ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu buradan karşılayabileceğiz.” ifadesini kullandı.
“Sadece ülkemizin doğal gazda dışa bağımlılığını önemli ölçüde azaltmakla kalmıyor, Filyos ve Zonguldak bölgesini önemli bir enerji üssü haline getiriyoruz.” dedi.

Dönmez: “Keşfimiz, tüm konutların 35 yıllık doğal gaz ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahip.”

Karadeniz Doğal Gazı Devreye Alma Töreni”nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazının ilk keşiften üretime kadar dünyanın en kısa sürede yapılan deniz saha geliştirme projesi olarak kayıtlara geçtiğini belirterek, “Proje tam kapasiteye ulaştığında Türkiye’nin mevcut doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu tek başına karşılayacak. Bir başka ifadeyle keşfimiz, tüm konutların 35 yıllık doğal gaz ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahip.” dedi. Dönmez konuşmasında, başta liderliğiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye’nin enerji tarihinde yeni bir çağ açan binlerce kahramanın bugün burada olduğunu ve bir ülkenin enerji bağımsızlığına giden ilk kıvılcımı ateşlediklerini söyledi.

“Yerli ve milli bir enerji politikasıyla önce arama sonra sondaj gemilerimizi filomuza dâhil ettik.”

Daha önce Karadeniz’de yabancı şirketlerle birçok sondaj yaptıklarını anımsatan Dönmez, “Ancak hiçbirinde neticeye varamadık. Türkiye’nin bir karar vermesi gerekiyordu. Ya bu şekilde devam edecektik ya da kendi gemilerimizle, kendi insan kaynağımızla ve kendi teknolojimizle yola devam edecektik. Biz ikincisini seçtik. Yerli ve milli bir enerji politikasıyla önce arama sonra sondaj gemilerimizi filomuza dâhil ettik.” dedi. Dönmez, Türkiye’nin bugün geldiği noktanın sabrın, azmin, çalışmanın, bir olmanın, beraber olmanın bir sonucu olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “Keşfimiz, tüm konutların 35 yıllık doğal gaz ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahip.” “Karadeniz gazı ilk keşiften üretime kadar dünyanın en kısa sürede yapılan deniz saha geliştirme projesi olarak kayıtlara geçti. İlk fazda 10 kuyudan günlük 10 milyon, ikinci fazda 40 kuyudan günlük 40 milyon metreküp doğal gaz üreteceğiz. Proje tam kapasiteye ulaştığında Türkiye’nin mevcut doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu tek başına karşılayacak. Bir başka ifadeyle keşfimiz, tüm konutların 35 yıllık doğal gaz ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahip.”

“Rekor bir zamanda projeyi bitirdik”

Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için sahada 50’den fazla geminin çalıştığını ve yanlarında da Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerinin olduğunu bildiren Dönmez, 10 bin kişinin Karadeniz gazını Cumhuriyetin 100. yılına yetiştirmek için canla başla çalıştığının altını çizdi. Türkiye’nin yerli ve milli enerji hamlesinin baş mimarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilk günden bugüne kadar verdiği destekten ve gösterdiği liderlikten ötürü şükranlarını sunduğunu sözlerine ekleyen Dönmez, şöyle devam etti: “Önceki dönem Enerji Bakanlarımıza, sahada ve masa başında binbir emekle çalışan Türkiye Petrolleri, BOTAŞ ve yüklenici firmalarımıza ve dualarıyla bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan 85 milyon vatandaşımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Karadeniz gazı hayırlı, uğurlu, bereketli olsun.”

Karadeniz doğal gazı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Filyos’taki törende yaktığı meşale ile karaya ulaştırılmaya başladı.

Sakarya Gaz Sahası Tanıtım Filmini izlemek için tıklayınız.

Kaynak: Anadolu Ajansı

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED