Haberler

Mustafa Karahan “Verimlilik, şu anda Türkiye’nin elindeki en önemli enerji kaynağı”

EPİAŞ Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Mustafa Karahan BloombergHT Fokus programına konuk oldu. Enerji piyasaları konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“Fiyatın yüksek ya da alçak olması değil, adil olması çok önemli.”

Emtia fiyatlarında, özellikle enerji emtia tarafındaki artışın sebeplerinin, bu döneme özel bir şekilde Avrupa özelinde anomali olarak tanımlanabileceğini söyleyen Karahan “Ertelenmiş talebin bir anda ortaya çıkması, hızlı büyüme vb. bununla birlikte artan enerji talebine anlık cevap veremeyecek bir altyapı olması, enerji kuruluşlarının genelde hızla kurulabilen şeyler olmaması dolayısıyla da yansımasının fiyat olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.” dedi. Bütün piyasalarda olduğu gibi enerji piyasalarında da önemli tek göstergenin fiyat olduğunu belirten Karahan “Fiyatın yüksek ya da alçak olması değil, adil olması kavramı burada çok önemli. Türkiye’de şu anda spot piyasada -vatandaşa yansıyan fiyattan bahsetmiyorum- fiyatın adil olması ile ilgili beklenti büyük. Burada eğer maliyetler fiyatlara yansırsa herkes ona göre pozisyonunu alacak. Üretici de tüketici de ona göre kendini pozisyonlamaya çalışacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

“Elektrik tarafında her tür yenilenebilir kapasiteye ihtiyacımız var.”

Karahan elektrik tarafında yapılabilecek her MW yenilenebilir kapasiteye ihtiyacımız olduğunu belirtti. Karahan “Bunu her şekli ile desteklemek gerekiyor. Doğal gaz, kömür ve hatta nükleer dengeleyici unsurlar olarak bir tarafta olmalı. Çünkü COP26’nın temel konularından bir tanesi de yine nükleerden elektrik üretimi konusuydu. Karbon emisyonu açısından tek avantajlı baz yük santraller nükleer santrallerdir, bundan vazgeçme şansımız da yok.” dedi. Karahan yenilenebilir enerji tarafında şu anda özellikle hızlanması gereken konunun hibrit yatırımlar olduğunu belirtti.

“Verimlilikle ilgili konular sanayi, ticarethane ve evlerde zorunlu hale gelmeli.”

Karahan “Aslında yüksek fiyatlara daha önce maruz kalsaydık, verimlilik ile ilgili projeleri daha önce devreye alabilirdik. Verimlilik şu anda Türkiye’nin elindeki en önemli enerji kaynağı. En hızlı ve en ucuza devreye girebilecek enerji kaynağımız şu anda verimlilik. Buradaki potansiyeli şu anda tam kullanmıyoruz. Çok hızlı bir şekilde kullanmaya geçmemiz gerekiyor. Hatta burada daha radikal bir öneri yapacağım. Enerji verimliliği ile ilgili bazı konuların sanayide, ticarethanelerde ve evlerde zorunlu hale helmesi gerekiyor.” dedi.

Avrupa’daki fiyatların bu kadar uzun süre yukarıda kalmasının geçici olduğunu düşünen bir kesimin olduğunu söyleyen Karahan “Bu şok yavaş yavaş atılacak ve fiyatlar normalize olacak gibi görünüyor.” dedi. Karahan şu anda dolar bazında Türkiye’deki spot elektrik fiyatlarının Avrupa’nın yarısı seviyelerinde olduğunu ve Türkiye’nin fiyat şokunu yaşamadığını belirtti.

 

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED