Haberler

Türkoğlu “Türkiye’nin Enerji Borsası olarak bölgesel ticaret merkezi olma yolundaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.”

Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet TÜRKOĞLU:

“Türkiye’nin Enerji Borsası olarak bölgesel ticaret merkezi olma yolundaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.”

21-22 Kasım tarihlerinde Antalya’da düzenlenen 12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde “Enerji Ticaret Merkezi” başlıklı oturuma konuşmacı olarak katılan EPİAŞ Genel Müdürü Sn. Ahmet TÜRKOĞLU son günlerde gündemin önemli maddelerinden biri olan bölgesel ticaret merkezi olmak konusunda önemli bir sunum gerçekleştirdi.

Türkiye gaz piyasaları hakkında bilgi veren TÜRKOĞLU; Türkiye ve Avrupa gaz piyasaları ile ilgili bilgiler verdi ve “Türkiye gerek mevcut üretim ve tüketim dinamiklerine yapılan yatırımlarla gerekse teknik ve altyapı yeterliliği noktasında Avrupa’daki gelişmiş örneklerle eşdeğer bir duruma gelecektir” dedi. 

Rekabet odaklı doğal gaz piyasaları ile ilgili dünyadan örnekleri katılımcılarla paylaşan TÜRKOĞLU; sunumunda HUB olma yolundaki gereksinimleri beş aşamada açıklayarak oldukça önemli bir sunuma imza attı. 

Sunumuna şeffaflık platformundaki doğalgaz piyasaları üzerindeki veri çeşitlendirilmesi bilgilendirmesi ile son veren TÜRKOĞLU, “Türkiye’nin Enerji borsası olarak sahip olduğumuz misyon ve vizyon çerçevesinde bölgesel ticaret merkezi olma yolundaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.” dedi. 

Moderatörlüğünü Bağımsız Enerji Politikası Danışmanı Dr. Burak GÜLER’in yaptığı “Enerji Ticaret Merkezi” başlıklı oturumun diğer konukları ise Saint Petersburg Uluslararası Emtia Borsası SPIMEX CEO’su Aleksey RYBNIKOV ve Bulgaristan Enerji Borsası IBEX CEO’su Konstantin KONSTANTINOV’du.

EPİAŞ Mevzuat ve Uyum Müdürü Derya ERBAY Türkiye Enerji Zirvesi Karbon Piyasaları başlıklı oturumda “ Bir Karbon Fiyatlandırma Mekanizması Olarak ETS: AB Modeli” başlıklı sunumu gerçekleştirdi.

Türkiye enerji zirvesinin ikinci gününde düzenlenen “Karbon Piyasaları” başlıklı oturum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Öztürk Selvitop Başkanlığında ve Enerji Piyasaları İşletme A.Ş EPİAŞ Mevzuat ve Uyum Müdürü Derya ERBAY, Foton Enerji Kurucu Ortağı Can ARSLAN, ENERJİSA Üretim Müşteri ve Yeşil Çözümler Lideri Ferdi GÖKÇEK’in katılımları ile gerçekleşti.

EPİAŞ Mevzuat ve Uyum Müdürü Derya ERBAY;  “ Bir Karbon Fiyatlandırma Mekanizması Olarak ETS: AB Modeli” başlıklı sunumunu:

1-Sera gazları artışına bağlı olarak küresel  sıcaklık artışı, bu çerçevede gündeme gelen uluslararası anlaşmalar ve Kyoto Protokolü ile karbon piyasalarının doğuşu.

2- Emisyon Ticaret Sistemi, Karbon Vergisi ve Karbon Kredilendirme Mekanizmaları başlıkları altında karbon fiyatlandırma mekanizmaları ve temel benzerlikleri/ farklılıkları, Dünyada karbon fiyatlandırma mekanizmalarının görünümü ve Emisyon Ticaret Sisteminin temel kavram ve prensipleri,

3- AB ETS’nin işleyişi, safahatı, güncel durumu ve gelecek reformları ana başlıklarıyla özetledi.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED