Haberler

WESCE’19 Gerçekleşti

Dünya Enerji Stratejileri Kongresi ve Fuarı (WESCE’19) 26-28 Ağustos 2019 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı WESCE’19 Kongre ve Fuarı enerji politikalarından enerji stratejilerine, enerji yenilikçiliğinden teknoloji geliştirmeye kadar pek çok konuyu içine alıyor.

WESCE’19, değişen enerji dinamikleri karşısında, tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu doğru enerji strateji ve politikalarının oluşturulması adına bölgesel ve küresel dikkati bir araya toplayacak aktif bir platform hazırlama amacıyla ulusal ve uluslararası kuruluşları, enerji politika belirleyicilerini, uzmanları, akademisyenleri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Enerji Stratejilerinde Yapay Zeka, Global Politikalar, Yeşil Enerji Teknolojileri, İklim Değişikliği Ekonomisi, Enerji Ekonomisi, Enerji Stratejileri gibi konu başlıklarında oturumlardan oluşan etkinlikte EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, Enerji Piyasaları konulu oturumda, Türkiye elektrik piyasalarının tarihçesi, EPİAŞ tarafından işletilmekte olan elektrik ve doğal gaz piyasaları piyasa modeli ve piyasanın işleyişi ve 2020’de devreye alınması planlanan  İleri Tarihli Fiziksel Teslimatlı Elektrik Piyasası (İTEP) hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Ülkemizde son zamanlarda enerji alanında yaşanan gelişmelere dikkat çekerek; “Türkiye coğrafi konumu dolayısıyla enerji üreten ve tüketen ülkeler arasında yer almakta ve enerjide merkez ülke konumundadır. Bu konumun gereği olarak ülkemizin enerji politikalarının uygulanması ve sektörün gelişimi adına EPİAŞ olarak üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmek için çalışıyoruz” dedi. Sunumunda Türkiye’nin 2000-2019 yılları aralığında elektrik talebi, tüketim miktarları ve kurulu gücün kaynaklara göre dağılımı konusunda da bilgi veren Türkoğlu, Türkiye’nin enerji üretiminde her yıl yenilenebilir enerji miktarının arttığını belirterek enerji üretiminde doğal gazın payının düşmeye başladığına dikkat çekti.

Başkanlığını Dr. Huzur Keskin’in yönettiği oturumun diğer konuşmacaları, Londra Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bassam Fattouh, Tahran Üniversitesi, Enerji Yönetimi ve Planlaması Araştırma Enstitüsü’nden Mahmood Khaghani ve Londra Üniversitesi Araştıma Görevlisi Chris Cook, petrol ve doğal gaz sektöründe yaşanan dönüşümler ve geleceğe yönelik olası gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Etkinliğin bitiminde oturum başkanı Dr. Huzur Keskin tarafından konuşmacalar plaket takdim edildi.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED