Haberler

YEK-G Açılış Törenine AIB Genel Sekreteri Liesbeth Switten da katıldı

Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası açılış töreninde konuşma yapan Avrupa’nın sertifika ihraç eden kuruluşlar birliği olan Association of Issuing Bodies (AIB) Genel Sekreteri Liesbeth Switten’ın konuşması aşağıdaki gibidir.

Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler,

Bugün yenilenebilir enerji alanında hem Türkiye hem de Avrupa için büyük bir gün.

AIB ile Türkiye arasındaki ilk temaslar 2006 yılında, değerli selefim Sayın Phil Moody’nin enerji sertifikasyonu konulu bir çalıştayda yaptığı konuşmaya dayanmaktadır. Yıllar içerisinde AIB, hem Türk Hükümeti yetkilileri hem de elektrik piyasaları katılımcıları ile iyi ve yapıcı bir diyalog kurdu.  Ağustos 2020’de Moody’den görevi devraldığım için YEK-G enerji sertifika sisteminin gelişimini yakından takip etme fırsatı buldum. Sürecin başından itibaren EPİAŞ, EPDK ve geliştirme sürecinde yer alan diğer yetkililerin profesyonellik, motivasyon ve dinamizminden etkilendiğimi belirtmek isterim. Bu sistemdeki amaç yenilenebilir enerji üreticilerine, enerji biriminin iki kez ifşa edilmediğinin garanti edildiği güvenilir bir sertifikasyon sistemi sağlayarak aynı zamanda tüketicinin seçim yaptığı bir güvenilir bir ortam sağlamak.

Avrupa’da, menşe garantileri adı verilen enerji belgelendirme sistemi yirmi yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Elektriği şebeke üzerinden takip etmek imkansız olduğu için son zamanlarda gaz ve hidrojen kaynaklı enerji kaynaklarının kullanımında elektrik için bir talep sistemi oluşturuldu. Düzenleyici kuruluşlar birliği olan AIB, şu anda tümü Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve Enerji Topluluğunun sözleşme tarafı üye ülkeleri hükümetleri tarafından atanan, bu tür menşe garantilerini veren 31 ulusal kuruluşa ev sahipliği yapmaktadır.

2020 yılında, AIB sistemi kapsamında 900 TWh’den fazla yeşil elektrik sertifikalandırılmış, bir yılda 900 milyon menşe garantisi verilmiştir. Yıllar geçtikçe, yeşil enerjiye olan tüketici talebinin artması nedeniyle sistemin Avrupa’da yenilenebilir enerji üretimi yatırımlarını da zorladığını gördük. Nitekim enerji belgelendirme sistemi sayesinde büyük ve küçük tüketiciler artık bilinçli olarak tükettikleri enerjinin menşeini seçebilmekte ve bu tüketimi ancak menşe garantisi ile ispatlayabilmektedir. Öte yandan, güvenilir bir  sistemin enerji sertifika sistemini desteklemesi gerekir; bu sayede, belirlenmiş yetkili makamlar bu yeşil enerji tüketimi iddialarını doğrular. Bunun temelinde  güvenilirlik, benzersizlik ve değişmezlik ilkeleri vardır.

AIB olarak, belgelendirme siteminin ve ona rehberlik eden ilkelerin, YEK-G sisteminin tasarımına ve kurulumuna ilham vermesinden dolayı mutluluk duyuyoruz. Mevzuat çerçevesinde Avrupa’daki sistemle henüz bağlantı mümkün olmasa da, dostane ve yapıcı işbirliğimizi sürdürmek istiyoruz. AIB Yönetim Kurulu ve Üyeleri adına, bu sistemin kurulmasından ötürü EPİAŞ’ı tebrik ediyoruz. AIB olarak YEK-G’nin hem Türkiye içerisinde hem de uluslararası düzeyde önemli bir katkı sunacağına inanıyoruz. Gezegenimizin gelecek nesillere daha temiz bir elle teslim edilmesi için birçok şeyin değişmesi gerekiyor. YEK-G sistemi ile bu anlamda önemli bir adım atılıyor.

Hepinize bol şanslar diliyorum. Teşekkür ederim.

Ayrıca AIB resmi sosyal medya hesabında YEK-G ile ilgili yapılan paylaşım şu şekildedir.

“Pazartesi günü, Türkiye’de güvenilir, yenilenebilir enerji sertifika sistemini hedefleyen YEK-G ‘nin açılışı gerçekleşti. AIB, EECS sistemimizin ve ona rehberlik eden ilkelerin YEK-G sisteminin tasarımına ve kurulumuna ilham vermiş olmasından onur duymaktadır. Düzenleyici çerçeve nedeniyle Avrupa sertifika sistemi ile bağlantı henüz mümkün olmasa da, dostane ve yapıcı işbirliğimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyor, EPİAŞ’a başarılar diliyoruz!

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED