DUYURULAR

A

DUY Değişikliği Kapsamında Serbest Tüketici İşlemlerinde Ortaya Çıkan Değişiklikler

Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 28 Mayıs 2016 tarihli ve 29725 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış olup serbest tüketici işlemlerine ilişkin olarak 1 Haziran 2016’da yürürlüğe girecek olan değişiklikler, tedarik şirketleri ve sayaç okuyan kurumlar için ayrıştırılarak aşağıda sunulmaktadır.

TEDARİK ŞİRKETLERİNİ İLGİLENDİREN DEĞİŞİKLİKLER:

Portföye ekleme (Yeni Serbest Tüketici Talebi, Tedarikçi Değişikliği Talebi) ve portföyden çıkarma talepleri için tek bir süre belirlenmiş olup tüm talepler, ayın 6’sından önceki iş günü saat 23.59’a kadar yapılabilecektir.
Portföye ekleme ve portföyden çıkarma talepleri ayın 20’sinden önceki iş günü saat 17.00’a kadar iptal edilebilecektir.
Bir tedarikçinin portföyünde yer alan tüketiciler için yapılan talepler, mevcut tedarikçisinin karşı talep ekranına ayın 20’sinden önceki iş günü saat 17.00’da düşürülecektir.
Rapor ekranında yer alan Ölçüm Noktası Listeleme Ekranında, DGPYS’deki Ölçüm Noktası Talep Ekranında ve Serbest Tüketici Listeleme Ekranındaki Ön Bildirim Sorgusunda ölçüm noktası adı alanında maskeleme yapılacaktır.
Çoklu taleplerle ilgili olarak İkili Anlaşma Bildirim Formu yüklemeleri, ön bildirimin yayınlanmasından itibaren iki iş günü içerisinde tedarikçiler tarafından yapılabilecektir.
Çoklu talep değerlendirmelerinde birden fazla geçerli form yüklenmesi durumunda EPİAŞ tarafından imza tarihleri karşılaştırılarak yüklenen formlardan en güncel imza tarihli olan dikkate alınır.  İmza tarihlerinin aynı olması halinde tüm talepler red edilir.
Sayaç okuyan kurumlar tarafından tahliye talepleri ayın 20’sinden önceki iki iş gününe kadar yapılabilecek olup daha önce olduğu gibi bu talepler beş iş günü içerisinde ret edilebilecektir. Bu talepler yapılır yapılmaz mevcut tedarikçi ekranına düşürülmeye devam edecektir.
Serbest tüketici ünvan değişikliği işlemleri için sayaç okuyan kurumlara başvuru yapılması gerekmektedir.

DAĞITIM VE OSB DAĞITIM ŞİRKETLERİNİ İLGİLENDİREN DEĞİŞİKLİKLER:

Yönetmeliğin 30/B maddesi gereğince EPİAŞ tarafından maskeleme yapılacağından sayaç okuyan kurumlar tarafından ölçüm noktası adı alanının düzgün bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Ölçüm Noktası Adı girilmeyen ölçüm noktalarına ilişkin olarak EPDK’ya raporlama yapılacaktır.
Tahliye talepleri ayın 20’sinden iki işgünü öncesine kadar yapılabilecek, kesinleşmiş listeler yayınlanmadan önce herhangi bir anda bu taleplerden vazgeçilebilecektir.

Bilgilerinize sunarız.

ELEKTRİK PİYASASI DUYURULARI

FİLTRELE

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri