HABERLER

A

Türkoğlu: “Sürdürülebilir bir piyasa için çalışıyoruz”

Bu yıl İstanbul’da EPİAŞ tarafından 5.’si düzenlenen Şeffaflık Çalıştayı kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, yaptığı açılış konuşmasında EPİAŞ’ın misyonunun enerji piyasalarını etkin, şeffaf ve sürdürülebilir bir şekilde işletmek ve geliştirmek olduğunu hatırlattı.

Bu misyonu yerine getirirken temel ilkelerinin başında şeffaflığın geldiğini kaydeden Türkoğlu, “Sürdürülebilir bir piyasa için yaptığımız işin şeffaf olması ve bunun piyasa katılımcılarıyla paylaşılması önemli. Sağlıklı bir piyasa işletmesi gerçekleştirmek, talep ve dinamiklerini doğru yorumlamak EPDK tarafından bize verilen görevlerden birisidir.” ifadelerini kullandı.

Türkoğlu, EPİAŞ’ın faaliyete geçtiği 2015’ten bu yana dört Şeffaflık Çalıştayı düzenlediklerini hatırlatarak, bugün gerçekleştirilen 5. Şeffaflık Çalıştayı’nın çıktılarının bugüne kadarki çalıştaylarda da olduğu gibi dikkatli bir şekilde analiz edilip piyasa katılımcılarına hizmet olarak sunulacağını aktardı.

Geçen yıldan bu yana yapılan çalışmalara da değinen Türkoğlu, “Geçen yıl bu çalıştayın dördüncüsünü gerçekleştirirken Şeffaflık Platformu’muzda 59 farklı veri setimiz vardı. Bugün bu veri seti sayımız 130’a çıktı.” dedi.

“Vadeli Piyasalarda artık mevzuat aşamasına gelmiş durumdayız”

Türkoğlu, EPİAŞ’ın devam eden çalışmaları hakkında da bilgi vererek, “Bildiğiniz gibi birlikte çalışarak vadeli piyasalarımızı tasarlamaya çalışıyoruz. Vadeli Elektrik Piyasası ve Vadeli Doğal Gaz Piyasası yakında piyasa katılımcılarımızın gündemine sunulacak. Bu konuda ciddi mesafe aldık. Gelecek hafta EPDK’ye son haliyle bir sunum yapacağız. Sonrasında EPDK’nin bunu karara bağlamasını bekliyoruz. Bu anlamda piyasa katılımcılarına teşekkürü borç bilirim. Çünkü vadeli piyasaları tasarlarken çok detaylı ve uzun çalışmalar yaptık ve bunu bir çıktıya dönüştürdük. Artık mevzuat aşamasına gelmiş durumdayız.” ifadelerini kullandı. 

Yazılım çalışmalarının da devam ettiğini ifade eden Türkoğlu, “Piyasa tasarımında planladığımız konuları analiz ve yazılım aşamasında devam ettiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkoğlu, Gün Öncesi Piyasası’nda yaşanan gelişmelere de değinerek, “Yeni Teklif Tipleri’ni kullanıma açtık. Piyasa katılımcılarımızın likidite sorunu vardı. Bunun için de Karşılığı Olmayan Piyasa İşlemleri’ni uygulamaya aldık. Böylece daha güvenilir bir piyasa işlemleri yapma imkanı oluştu. Mobil uygulamamızdan herkesin memnun olduğunu görüyoruz. Doğal gaz ile ilgili verilerimiz eksikti. Bu yıl içerisinde onu da tamamladık.” diye konuştu.

Türkoğlu, EPİAŞ olarak dünyadaki gelişmeleri de takip ettiklerini belirterek, “Dünyadaki güzel uygulamalar neler onlara bakıyor, buraya getirebileceklerimizi de inceliyor ve taşımaya çalışıyoruz. Bakanlığımızla birlikte Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (İPA) çalışmalarına katkı sağlıyoruz. İPA çalışmalarından gördüğümüz gurur verici bir sonuç var. Bir enerji piyasaları işletmesi olarak örnek gösterilebilecek bir durumda olduğumuzu üçüncü bir göz kararıyla görmüş olduk.” diye konuştu.

Vadeli Elektrik Piyasası 1 Aralık 2020’de devrede

EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanı Dr. Refik Tiryaki, yaptığı konuşmada; “VİOP deneyimi ile başlayan uzun vadeli piyasa oluşturma çabalarımız inşallah gelecek hafta Kurulumuzun alacağa kararla tamamlanacaktır. VEP regülasyonu nihayete erecek, müteakiben de yazılımın tamamlanmasıyla 1 Aralık 2020’de inşallah hayata geçirilecektir. Fiziksel teslim esasına göre işleyecek Vadeli Elektrik Piyasasının hayata geçirilmesini çok önemsediğimizi tekrarlamak isterim.” ifadelerini kullandı.

 “Şeffaflık Platformu Avrupa’daki muadillerine göre daha fazla veri sunmaktadır.”

Tiryaki, Şeffaflık Çalıştayı’nın EPDK ve sektör temsilcilerini bir araya getirmesinin önemine değindikten sonra, “Şeffaflık Platformu bilhassa Avrupa’daki muadillerine göre daha fazla veriyi şimdiye kadar ücretsiz olarak piyasa katılımcılarına ve hatta uluslararası aktörlere sunmuştur. 5 yıldan fazla bir süredir kullanılmakta olan Şeffaflık Platformu’na erişim sayıları memnuniyet verici düzeydedir. ” dedi.

2019 yılında 5 milyon görüntüleme

EPİAŞ Strateji Geliştirme Direktörü Avni Çebi ise kamu ve özel sektörden Çalıştay’a gelen yoğun katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek piyasanın sağlıklı işlemesi için veri kalitesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Şeffaflık Platformu’nun geçen sene 1,9 milyon kere görüntülendiğini anımsatan Çebi, bu sene ise görüntülenme sayısının 5 milyon olduğunu ve EPİAŞ tarafından yayınlanan verilerin ne kadar güvenilir olduğunun altını çizdi.

Başkanlıklarını Elektrik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Aşık ve EPİAŞ Strateji Geliştirme Direktörü Avni Çebi’nin yaptğı oturumlarda “arıza bakımlarında yanıltıcı bildirimlerin tespit edilmesi ve alınacak aksiyonlar, Elektrik ve Doğal Gaz Piyasalarında Şeffaflık Platformu verilerinin önemi” gibi konular konuşuldu.

 Ayrıca piyasa katılımcılarının merakla beklediği ve 2020 yılında devreye alınması planlanan Vadeli Elektrik Piyasası ile ilgili sunum gerçekleşti. 

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri