HABERLER

A

Bakan Fatih Dönmez: “Doğal Gaz Ticareti Platformu Güney Doğu Avrupa ve bölgenin tek piyasası”

Bu yıl onuncusu düzenlenen Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde enerji sektöründe kamu ve özel sektör temsilcilerinin yoğun katılımıyla başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, açılış günü konuşmasında EPİAŞ’ın bünyesinde geçen yıl doğal gaz ticaret platformunun faaliyete alındığını anımsatarak, bu platformun Güney Doğu Avrupa ve bölgenin şu anda işleyen tek piyasası olduğunu belirtti.

Enerji verimliliği için sektörün her alanında çalışmalar yapıldığını dile getiren Dönmez, konutlarda ısı yalıtımı standartlara uygun hale getirildiğinde faturalarda yüzde 40 tasarruf sağlanacağını bildirdi.

Enerji verimliliğinin en temiz yerli ve milli kaynak olduğunun altını çizen Dönmez, “Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında 2023’e kadar 10,9 milyar dolarlık yatırım yapacağız ve 2033’e gelindiğinde 30 milyar dolar tasarruf edeceğiz. 2023’e kadar birincil enerji tüketimimizdeki yaklaşık yüzde 14 azalma ile sera gazı salımında 66 milyon ton karbondioksit azalımı sağlamış olacağız. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında 2017 ve 2018’de hayata geçirdiğimiz pek çok konuda somut ilerlemeler kaydettik. Planımızın uygulamaya geçmesiyle 2017 ve 2018 yıllarında tüm sektörlerde yaklaşık 1,2 milyar dolar yatırımla yaklaşık 1 milyon TEP enerji tasarrufu sağladık. Kamu binaları için 2023 sonuna kadar yüzde 15 verimlilik sağlama hedefini belirliyoruz. Çalışmamızda nihai aşamaya geldik.” ifadelerini kullandı.

Enerji verimliliğinin sadece yatırımlardan oluşmadığına işaret eden Dönmez, “Sanayide verimlilik dönüşümüne ayrı bir önem veriyoruz ve bu değişimi sanayicimize ek bir külfet getirmeden yapmaya gayret ediyoruz.” dedi.

Son dönemde gerçekleştirilen petrol keşiflerine de değinen Dönmez, Diyarbakır ve Siirt’te 3 petrol keşfi yapıldığını, bunlardan günlük ortalama bin 650 varil üretim sağlandığını ifade etti.

İki gün süren etkinlikte “enerji verimliliği finansmanı, ısı piyasası, sanayi ve teknoloji sektörlerinde enerji verimliliği piyasa trendleri, engeller ve fırsatları, düşük karbon ekonomisine geçişte enerji verimliliğinin rolü, kamuoyunda tasarruf ve verimlilik bilinci” gibi konular tartışıldı.

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri