DUYURULAR

A

EPİAŞ Teşkilat Yapısı ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik Değişikliğine Dair

04 Mart 2021 tarihli ve 31413 sayılı Resmi Gazete’de Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi Teşkilat Yapısı ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlanmıştır. Söz konusu Yönetmelik ile yapılan başlıca değişiklikler aşağıda belirtilmektedir:

  • EPİAŞ tarafından organize toptan doğal gaz satış piyasasının da işletilmesi ve VEP, VGP, YEK-G Sistemi ile organize YEK-G piyasasının işletilecek olması kapsamında mevcut tanımlarda revizyonlar yapılmış ve Yönetmelikte daha önce yer almayan; “BOTAŞ, “Diğer enerji piyasaları”, “Organize toptan doğal gaz satış piyasası”, “Organize YEK-G piyasası” ve “YEK-G sistemi” tanımları Yönetmeliğe eklenmiştir.
  • EPİAŞ tarafından YEK-G sistemi ve organize YEK-G piyasasının da işletilecek olması nedeniyle Yönetmelikte yer alan “İşletilen organize toptan enerji piyasaları” ifadeleri “Piyasa işletim lisansı kapsamında yer alan enerji piyasaları, diğer enerji piyasaları ile YEK-G sistemi ve organize YEK-G piyasası” şeklinde değiştirilmiştir.
  • Yönetmeliğin “Piyasa İzleme Komitesi” başlıklı 11 inci maddesi yürürlükten kaldırılmış ve Yönetmelikte geçen “piyasa izleme faaliyetleri”, “piyasa gözetim faaliyetleri” olarak değiştirilmiştir.
  • EPİAŞ hizmet birimleri arasına “Piyasa Gözetim Direktörlüğü” eklenmiş ve Piyasa Gözetim Direktörlüğü’nün görevleri Yönetmeliğe eklenen 18/A maddesinde düzenlenmiştir.

Söz konusu Yönetmeliğe  buradan ulaşabilirsiniz.

ELEKTRİK PİYASASI DUYURULARI

FİLTRELE

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri