DUYURULAR

A

EPİAŞ Yardım Masası Hakkında Bilgilendirme

Değerli Piyasa Katılımcılarımız,

EPİAŞ olarak, sunmuş olduğumuz ürün ve hizmetlerin kalitesini sürekli olarak yükseltmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda hizmete sunduğumuz EPİAŞ Yardım Masası – EYM aracılığıyla, her gün her saatte talep, öneri ve şikâyetlerinizi kolaylıkla bildirebilirsiniz.

1 Mart 2021 tarihine kadar aktif olan;

gop@epias.com.tr, gip@epias.com.tr, uzlastirma@epias.com.tr, st@epias.com.tr,

kayit@epias.com.tr, dogalgaz@epias.com.tr, seffaflik@epias.com.tr

e-posta adreslerinin ilgili tarihte kapatıldığını, önemle hatırlatmak isteriz. Tüm talep, öneri ve şikayet bildirimleri yardim.epias.com.tr adresinden yapılabilmektedir.

PİYASA KATILIMCILARIMIZ;

Kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaparak yeni talep oluşturabilmektedirler, devam eden ya da geçmiş taleplerini görüntüleyebilmekte ve sorularına “Sıkça Sorulan Sorular” bölümünde hızlı yanıtlar alabilmektedirler.

Elektrik Piyasası, Doğal Gaz Piyasası, Piyasa Mali İşlemler, Şeffaflık Platformu ve Mobil Uygulama konu başlıklarında; İşlem, Bilgi Talebi, Sorun Bildirimi veya Öneri-İyileştirme içerikli başvuruda bulunabilmektedirler.

PİYASA KATILIMCISI OLMAYAN PAYDAŞLARIMIZ;

Sisteme e-posta adresleri üzerinden kayıt olabilmekte, Şeffaflık Platformu, Piyasa Mali İşlemler ve Tüzel Kişilik Kaydı işlemlerine yönelik talep, öneri, sorun ve şikâyetlerini iletebilmektedirler.

* EPİAŞ Yardım Masası’na teknik sebeplerden dolayı ulaşılamadığı durumlarda Acil Destek e-posta adreslerini kullanabilirsiniz:

 

elektrik.acildestek@epias.com.tr

dogalgaz.acildestek@epias.com.tr

seffaflik.acildestek@epias.com.tr

ELEKTRİK PİYASASI DUYURULARI

FİLTRELE

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri