Haberler

EPİAŞ 9. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti

EPİAŞ 9. Olağan Genel Kurul toplantısı 19 Nisan 2024 tarihinde EPİAŞ binasında, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Hissedarların katılımıyla gerçekleşti.

Genel Kurulda yapılan oylamada Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Dr. Zafer DEMİRCAN seçildi. Dr. Zafer DEMİRCAN Genel Kurulda gerçekleştirdiği teşekkür konuşmasında, “Yönetimimize duyduğunuz güven, katılım ve katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyoruz. Enerji sektörü başından sonuna kadar birçok değer zincirinin oluşturduğu bir sektör. EPİAŞ bu değer zinciri içerisinde çok önemli bir aktör. Bu kapsamda EPİAŞ’ı çok kısa zamanda enerji ve maden borsaları anlamında dönüştürmemiz gerekiyor. Bu konuda EPİAŞ’ın alacağı pozisyon hem enerji piyasalarının diğer piyasalardan daha az etkilenmesini, hem de diğer piyasaları daha fazla etkileyecek pozisyona gelmesini sağlayacak.” dedi.

EPİAŞ Genel Müdürü Taha Meli ARVAS ise 2023 yılını değerlendirdiği konuşmasında “Enerji piyasalarını etkin, şeffaf ve sürdürülebilir bir şekilde işletmek ve geliştirmek misyonuyla faaliyetlerine devam eden EPİAŞ, 2023 yılında da Gün Öncesi, Gün İçi, Spot Doğal Gaz, Vadeli Elektrik, Vadeli Doğal Gaz ve YEK-G Belgesi piyasaları ile enerji piyasalarında uluslararası standartlarda hizmet vermeye ve güvenli bir piyasa ortamı sunmaya devam etti. Türkiye elektrik piyasalarındaki işlem hacminin yaklaşık yüzde 47’sinin, EPİAŞ’ın işlettiği ve uzlaştırmasını yaptığı piyasalarda gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Aynı zamanda iklim değişikliği ile mücadele konusunda en temel araçlardan biri olan Emisyon Ticaret Sistemi kapsamında işletilecek karbon piyasalarına ilişkin yazılım çalışmalarımıza başladık ve 2024 yılının ilk yarısında bitirmeyi hedefliyoruz. Bu çerçevede Avrupa Birliğinde karbon piyasalarını işleten European Energy Exchange ile Türkiye’de ilgili piyasaların geliştirilmesine yönelik iyi niyet anlaşması imzaladık” dedi.

EPİAŞ’ın 9. Olağan Genel Kurulu, EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri ile tüm katılımcıların birlikte çektirdikleri hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

EPİAŞ 2023 Yılı Genel Kurul Toplantı Tutanağı 

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri

STATUS-COMPLETED