DUYURULAR

A

Ramazan Bayramı Tatili Teminat Hesaplaması Hk.

Teminat Hesaplama Prosedürü kapsamında Gün Öncesi Piyasası ve Gün İçi Piyasası faaliyetleri için sunulması gereken teminat tutarı (GÖGİ teminatı) hesabında kullanılan ve son 30 günde sıfırdan farklı ticari işlem onayı olan son “k” gününü ifade eden “k” sayısı iki günden uzun resmi tatiller için resmi tatil gün sayısının bir fazlasıdır.

“k” gününün üçten büyük olduğu durumlarda tatil öncesindeki iş günlerinde yapılan bulundurulması gereken toplam teminat hesabında, bu kapsamda hesaplanan tutarın %75’i, tatili takip eden iş günlerinde ise %100’ü kullanılmaktadır.

Ramazan Bayramı tatili sebebiyle 21, 22 ve 27 Mayıs 2020 tarihlerinde yapılacak olan GÖGİ teminat tutarı hesabında kullanılacak “k” günü sayısı 5 (beş)’tir.

Ramazan Bayramı tatili sonrasında 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü saat 14:30’da yapılacak olan teminat bildiriminde, risk teminatına ve YEK teminatına 5 günlük tutarlar dahil olacaktır. Bildirilen toplam teminat değerleri aynı gün (27 Mayıs) saat 17:00 ve ertesi gün (28 Mayıs) saat 11:00 teminat kontrollerinde geçerli olacaktır.

Bununla birlikte, YEK teminatı hesabında kullanılan öngörülen YEKDEM birim maliyeti Mayıs dönemi için 216,89 TL/MWh olarak revize edilmiştir. Konuyla ilgili duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

Teminatların tamamlanması açısından GÖGİ teminatı hesabı ve ek teminata ilişkin açıklanan durumların göz önünde bulundurulması önem arz etmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

ELEKTRİK PİYASASI DUYURULARI

FİLTRELE

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri