DUYURULAR

A

Piyasa İşlem Limitlerine İlişkin Önemli Duyuru

Piyasa katılımcılarının olası hatalı teklif girişleri sonrasında karşılaşabilecekleri ciddi finansal risklerin önlenebilmesi için Gün Öncesi ve Gün İçi Piyasaları için EKYS yazılımında ilgili yazılımların devreye alınmaları zamanından itibaren “Limit Belirleme Ekranları” geliştirilmiş ve kullanıcı bazında limitlerin belirlenmesi ve kullanıcılar tarafından belirlenecek limitlerin aşımında teklif kaydının engellenmesi opsiyonları piyasa katılımcılarının kullanımına sunulmuştur.

Fakat, piyasa katılımcılarının teklif limitlerini ihtiyaçlarının çok üzerinde belirlemesi ve risklerini azaltacak şekilde gerekli güncellemeleri göz ardı etmesi sebebiyle piyasa katılımcıları tarafından portföylerinin çok üzerinde teklifler girilebilmekte ve ciddi finansal risklerin oluşma ihtimali ortaya çıkmaktadır.

Referans fiyatın hatasız belirlenebilmesi ve hatalı teklif girişlerinin önlenmesi için her bir organizasyon için piyasa katılımcılarından limit belirleme işlem yetkileri 21 Ocak 2019 Pazartesi günü saat 14:00’te alınacak, Gün Öncesi ve Gün İçi Piyasalarında işlem yapabilecekleri alış-satış işlem limitleri EPİAŞ tarafından belirlenecektir.

EPİAŞ tarafından belirlenecek organizasyon limitleri, her bir organizasyon için değişim gösterecek ve organizasyonlar kendileri için belirlenen limitleri EKYS ekranlarında yeni geliştirilen organizasyon limitleri ekranlarından (Şekil-1 ve Şekil 2) sadece takip edebilecek, bu limitlerde yazılım üzerinden herhangi bir değişiklik yapamayacaktır.

Piyasa katılımcıları kendilerine belirlenen limitlere ilişkin değişiklik taleplerini sadece kep adreslerinden gönderecekleri yazıyla Şirketimize bildirilebilecektir. Söz konusu yazıya, değişiklik taleplerini ve gerekçelerini içeren Organizasyon Limitleri Değişiklik Talep Formu (Ek) eklenecektir. Değişiklik talepleri,  Şirketimiz tarafından değerlendirilecek ve uygun bulunması halinde talepler gerçekleştirilecektir. Ayrıca söz konusu limitler periyodik olarak EPDK’ya raporlanacaktır.

Limit işlemleri aşağıdaki kriterler kapsamında belirlenmiştir.

  • Üretim lisansı sahibi katılımcılar için maksimum saatlik/blok/esnek satış miktarı: Kurulu Güç (MW)
  • Üretim lisansı sahibi katılımcılar için maksimum saatlik/blok alış miktarı: Kurulu güç veya 2018 yılı maksimum uzlaştırmaya esas çekiş miktarı x 1,1 değerlerinin büyük olanı
  • Üretim lisansı dışındaki lisans sahibi piyasa katılımcıları için maksimum saatlik satış miktarı: 2018 yılında Gün Öncesi Piyasasında eşleşmiş satış miktarlarından en büyüğü
  • Üretim lisansı dışındaki lisans sahibi piyasa katılımcıları için maksimum saatlik/blok alış miktarı: 2018 yılında Gün Öncesi Piyasasında eşleşmiş alış miktarlarından en büyüğü veya uzlaştırmaya esas çekiş miktarlarından en büyüğü
  • Üretim lisansı dışındaki lisans sahibi piyasa katılımcıları için maksimum blok/esnek satış miktarı: 0 (sıfır)

Üretim lisansı dışındaki yeni katılımcılar için limitler başlangıçta sıfır olarak belirlenecek, işlem limitleri yazılacak resmi yazı sonrasında Şirketimiz tarafından değerlendirilerek belirlenecektir.

Gün İçi Piyasası için belirlenen organizasyon limitleri tek seferde verilecek maksimum alış – satış teklif miktarıdır. Toplam alış ve satış işlem limiti olarak değerlendirilmemelidir.

Piyasa katılımcıları alt kullanıcıları için organizasyon limitlerinden daha düşük alış-satış limitleri belirlemeye aynı şekilde devam edecektir. Benzer şekilde söz konusu belirlenen limitlerin de aşılması halinde teklifler kaydedilmeyecektir. Bu kapsamda, piyasa katılımcıları organizasyon limitleri ile kendi kullanıcı limitlerini karşılaştırmalı ve kullanıcı limitlerini teklif kaydının engellenmeyeceği şekilde güncellemeleri yapmaları çok önemlidir.

Hali hazırda teklif kaydederken limit aşımı uyarısı almasına rağmen teklifleri kaydedilen piyasa katılımcılarının yeni uygulama ile limitlerini aşan tüm teklifleri kaydedilmeyecektir.

Teklif verecek olan kullanıcılara kullanıcı limitlerini ayarlayabilmeleri için EKYS ekranları üzerinden söz konusu kullanıcıların bulunduğu yetki gruplarına aşağıdaki yetkilerin verilmesi gerekmektedir.

EKYS-G > Alt Kullanıcı > Ana Sayfa > Kullanıcı Limitleri Güncelle Butonu ve

EKYS-B > Alt Kullanıcı > Ana Sayfa > Limit Güncelleme

Katılımcıların kendilerine belirlenen limitlerin incelemesi ve değişiklik taleplerini Şirketimize bildirebilmesi için söz konusu geliştirme https://test-ekys.epias.com.tr  adresi üzerinden 15 Ocak 2019 Salı günü saat 11:30 itibariyle test ortamında aktif hale getirilmiş bulunmaktadır. 21 Ocak 2019 Pazartesi günü saat 14:00 itibariyle canlıya alma işlemi gerçekleştirilecektir.

Görüş ve önerilerinizi gop@epias.com.tr ve gip@epias.com.tr mail adreslerine gönderebilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız.

Şekil 1 Organizasyon Limitleri Görüntüleme Ekranı

https://test-ekys.epias.com.tr  > limit işlemleri > organizasyon limitleri

Şekil 2 GİP Organizasyon Limitleri Görüntüleme Ekranı

https://test-ekys.epias.com.tr  > limit işlemleri > organizasyon limitleri

ELEKTRİK PİYASASI DUYURULARI

FİLTRELE

EPİAŞ MOBİL UYGULAMA

EPİAŞ Mobil uygulaması IOS ve ANDROID versiyonları yayında

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

BÜLTENLER

Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Bültenler

EPİAŞ EĞİTİMLER

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasaları Eğitimleri